Projekt "Lokalne obszary bilansowania"

Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie nowych usług systemowych i regulacyjnych mocy, w ramach zwiększenia elastyczności systemu, poprzez budowę lokalnego obszaru bilansowania.

W 2016 roku uruchomiony został w okolicach Pucka na Pomorzu pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Unii Europejskiej, magazyn energii. W połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczną i istniejącymi już źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami, utworzy on tzw. lokalny obszar bilansowania (LOB), na którym będzie testowane świadczenie usług systemowych i regulacyjnych.

Magazyn o mocy 0.75 MW i 1,5 MWh pojemności energii składa się z akumulatorów z ogniwami litowo-jonowymi. Znajdują się one w dwóch kontenerach o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości. Magazyn może pełnić rolę elektrowni. Zgromadzona w nim energia wystarczy do zasilania przez dwie godziny około 1 tysiąca mieszkańców ze znajdującego się nieopodal 11 tysięcznego Pucka w przypadku całkowitego odcięcia zasilania z sieci. Magazyn jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska. Praca magazynu kontrolowana jest zdalnie, a osoby odpowiedzialne za bilansowanie energii w sieci mogą na bieżąco definiować aktualne parametry pracy magazynu.

Projekt posiada umowę o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu Generator Koncepcji Ekologicznych - GEKON.

magazyn energii

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2022 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl