Polski obszar demonstracyjny w Witominie
ENERGA-OPERATOR jest jednym z liderów projektu UPGRID, którzy w ramach programu Unii Europejskiej HORIZON 2020 realizują w swoich krajach praktyczne demonstracje rozwiązań z zakresu SmartGrid. Jednym z najistotniejszych elementów wspólnych dla wszystkich lokalizacji jest dostępność systemu AMI, z którego dane mają posłużyć do budowy nowych funkcjonalności systemów informatycznych wspomagających zarządzanie siecią. Projekt zaplanowano na trzy lata, do 2017 roku.
Polski obszar demonstracyjny realizowany jest na terenie gminy Witomino. Obejmuje obwód zawierający Punk Zasilania Witomino i 55 stacji transformatorowych SN/nN ( w tym 49 sieciowych), z których zasilanych jest blisko 15 000 odbiorców. Obecnie zakończony został etap związany z rozbudową stacji transformatorowych SN/nN oraz wybranych złączy.
Rozwiązania do monitoringu i kontroli, które instalowane są w stacjach transformatorowych, to prototypowe, zintegrowane szafki AMI/Smart Grid. W oparciu o doświadczenia zdobyte w tym obszarze, Spółka wdraża nowe rozwiązania szafek do monitorowania stacji transformatorowych, które będą stosowane już w tym roku.
W obszarze demonstracyjnym stacje transformatorowe SN/nN oraz złącza kablowe stanowią kluczowe źródło danych do budowanego systemu informatycznego, który będzie wspierał zarządzanie siecią niskiego napięcia. To pierwsze takie zadanie w Polsce, w którym na szeroką skalę wykorzystywane są także dane z wdrożonego systemu AMI. Zastosowany model danych CIM ma wspierać wymianę danych między systemami SCADA i budowanym nowym systemem do zarządzania siecią niskich napięć.
Rysunek 1. Przykłady szafek 1W zapewniających monitorowanie stacji
Rysunek 2. Przykłady szafek 2W zapewniających monitorowanie stacji oraz dokonywanie zdalnych przełączeń łącznikami w rozdzielnicy SN
Rysunek 3. Rutery komunikacyjne zastosowane w obszarze demonstracyjnym. Dzięki stosowaniu urządzeń różnych dostawców możliwe jest wykonanie badań i testów interoperacyjności zastosowanych rozwiązań.
Rysunek 4 Rozdzielnice nn z monitorowanymi obwodami.
Rysunek 5. Przykład złącza kablowego z monitorowaniem pracy sieci