Energetycy dbają o bociany
Północna i środkowa Polska to tereny o dużym zagęszczeniu populacji bocianów. Jest to również obszar działania ENERGA-OPERATOR SA. Boćki bardzo często wybierają sobie na lokalizację gniazd słupy energetyczne, dlatego otoczenie szczególną opieką tych ptaków, wydaje się energetykom czymś naturalnym. We współpracy z przyrodnikami podejmują oni szereg działań, które mają na celu ochronę oraz badanie zwyczajów tych ptaków. Już ponad 10 tys. zainstalowanych przez energetyków platform stanowi "fundamenty" pod gniazda 1/4 populacji polskich bocianów.
Słup energetyczny to niezwykle atrakcyjne miejsce pod budowę bocianiego domu. Jest to również miejsce niezwykle niebezpieczne. Aby uchronić ptaki przed czyhającym na nie zagrożeniem energetycy montują na słupach specjalne platformy pod gniazda.
W opinii przyrodników montaż nowej platformy jest uzasadniony tylko wtedy, gdy bocianie gniazdo na słupie miało lokatorów przez co najmniej dwa lata z rzędu. Nie wszystkie konstrukcje, które stworzyły ptaki będą przez nie używane. Część powstała tylko „na próbę” i nie ma potrzeby odnawiania takiego gniazda oraz zwabiania bocianów na linie energetyczne.
Zabudowa platformy to praca na kilka godzin. Energetycy najpierw wyłączają zasilanie linii, aby bezpiecznie zdemontować istniejące gniazdo. Natomiast ustawianie podestu odbywa się już przy załączonej linii w tzw. technologii prac pod napięciem.
Platformy montowane są tylko od października do marca, gdy ptaków nie ma w kraju. Po tym okresie – z uwagi na okres lęgowy – zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd.
Samo zamontowanie konstrukcji jednak nie wystarcza. Spoczywające na nich gniazda co parę lat wymagają „odchudzenia”. Zdarza się, że waga gniazda dochodzi nawet do tony. Jego uszczuplenie staje się konieczne ze względu na zagrożenie jakie stwarza. Ciężar bocianiego domu może spowodować przechylenie się słupa, a samo gniazdo lub jego część spaść i przygnieść osoby znajdujące się w pobliżu. Niestety bywa i tak, że ze względu na budowę, nie zawsze możliwe jest tylko częściowe usunięcie gniazda. Bociany do wzmocnienia konstrukcji używają drutów i znalezionych na polu sznurów, które w połączeniu z gałęziami i błotem stanowią zwartą i twardą konstrukcję. W takich przypadkach gniazdo zostaje w całości zdjęte. Następnie, zgodnie ze wskazaniami ornitologów, elektromonterzy układają na platformie część starych gałęzi, tak aby bocian po powrocie mógł zacząć na nowo odbudowywać swoje legowisko.
Pracownicy ENERGA-OPERATOR mają już ponad 20-letnie doświadczenie w pracy z bocianami i przy platformach pod gniazda. Na blisko 10 tysiącach platform umieszczanych i remontowanych przez ENERGA-OPERATOR zamieszkuje 1/4 populacji polskich bocianów. Co roku nasi elektromonterzy uczestniczą w akcji „Energetyczni obrączkarze”, której celem jest pomoc polskim ornitologom w znakowaniu tych ptaków. Bardzo chętnie współdziałają też z różnymi organizacjami przyrodniczymi i ornitologicznym.