Flaga UE

Pierwszy w Polsce magazyn energii podłączony już do sieci ENERGA-OPERATOR SA

Modułowy magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh, będący elementem wielkiego eksperymentu pod nazwą "Lokalny Obszar Bilansowania" został w środę 28 września oddany do użytku. Badania nad projektem odpowiedzą m.in. na pytania: czy "LOB" wpłynie na bezpieczeństwo dostaw energii, podniesie efektywność zarządzania energią i zwiększy elastyczność systemu dystrybutora.

System magazynowania energii złożony jest z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń. Kluczowe parametry techniczne projektu: dwa kontenery, wyposażone łącznie w 1584 ogniwa litowo-jonowe. Praca ogniw jest kontrolowana przez system BMS (Battery Management System). Za utrzymanie optymalnej temperatury odpowiada system klimatyzacji. Całość pracy magazynu kontrolowana jest poprzez system QSESS (Qumak Smart Energy Storage System).

magazyn energii

Magazyn energii, podłączony do sieci średniego napięcia wraz z podłączonymi na tym napięciu źródłami wiatrowymi, biogazownią, planowaną farmą fotowoltaiczną i uruchomionym systemem zarządzania popytem u odbiorców z obszaru Pucka, utworzy tzw. lokalny obszar bilansowania. Zasoby wytwórcze i elementy regulacyjne, za wyjątkiem systemu zarządzania obciążeniem, będą zarządzane ruchowo za pomocą nadrzędnego, zintegrowanego systemu zarządzania zasobami energetycznymi VPP, o roboczej nazwie LOBSter (produkt Instytutu Energetyki).

Celem projektu badawczego "LOB" jest stabilizacja systemu, testowanie świadczenia usług systemowych i regulacyjnych, zarządzanie popytem u odbiorców. Prace badawcze, prowadzone przez zespół z Energa-Operatora oraz konsorcjantów, tj. Instytut Energetyki Oddział Gdańsk i Uniwersytet Zielonogórski, potrwają do połowy 2018 roku.

Inwestycja realizowana jest w ramach dofinansowania z programu GEKON. Program jest wspólną inicjatywą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), mającą na celu rozwój polskich technologii proekologicznych poprzez współfinansowanie badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych. Dofinansowanie sięga 40%.

magazyn energii

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl