Flaga UE NFOŚiGW

ENERGA-OPERATOR z promocją nowej technologii na ENERGETAB 2017

Na 30. Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2017 ENERGA-OPERATOR po raz kolejny prezentowała unikatową na krajowym rynku energetycznym technologię prac pod napięciem.

Metody „z odległości” i „na potencjale” na liniach napowietrznych 110 kV i z podnośnika na liniach 15 kV wzbudzały szerokie zainteresowanie zarówno wśród przedstawicieli branży, jak i młodzieży tłumnie przybyłej na targi.

Informacji na stoisku ENERGA-OPERATOR udzielali eksperci „Prac Pod Napięciem” (PPN) - współtwórcy i wykonawcy eksploatacji sieci w tej technologii – Zbigniew Konieczny, Leszek Szefler i Krzysztof Podhalański. Z. Konieczny i K. Podhalański są współtwórcami technologii wykonywania prac PPN na słupach odporowych i odporowo-narożnych linii 220 kV w zawieszeniu izolacji ŁO2 i ŁO3. Metoda ta została zgłoszona do Urzędu Patentowego RP, który decyzją z dn. 16.03.2017r. udzielił patentu na wynalazek pt. „Sposób wymiany łańcucha izolatorów długopniowych porcelanowych i szklanych oraz osprzętu na słupach odporowych linii najwyższych napięć i urządzeń do wymiany izolatorów” nadając mu nr P-387618. L. Szefler jest prezesem spółki eksploatacyjnej, która wykonuje prace pod napięciem na wszystkich poziomach napięć w kraju.

Na targach ENERGA-OPERATOR pochwaliła się najnowszym filmem instruktażowym w zakresie PPN na 110 kV. Film przedstawiał instruktaż wymiany izolacji na słupach odporowych linii 110 kV: m.in. przydział obowiązków i zakładanie ubiorów ochronnych, dopuszczenie brygady do pracy pod napięciem, przygotowanie miejsca pracy, wejście monterów na słup i budowa systemu asekuracyjnego oraz transportowego, wciąganie sprzętu, montaż żurawika izolacyjnego i zestawu do przejęcia naciągu w sekcji odporowej, wpinanie nowego izolatora. Historia wykonywania prac pod napięciem (PPN) na liniach napowietrznych najwyższych i wysokich napięć w Polsce sięga roku 1933. W Pomorskiej Elektrowni Krajowej Gródek (poprzedniczce ZE Toruń, a obecnie ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Toruniu) wykonano wtedy pierwszą pracę PPN na linii 60 kV Gródek-Gdynia polegającą na podwieszeniu przewodu roboczego do poprzecznika słupa. W 1987 roku przystąpiono ponownie do wdrożenia PPN na linii 750 kV – Chmielnicka – Widełka w oparciu o technologię węgierską. W 1989r. prace pod napięciem z powodzeniem zaczęto realizować na liniach napowietrznych niskiego napięcia. Specjalizacja toruńskich energetyków zaowocowała opracowaniem własnych technologii prac PPN, m.in. na słupach przelotowych i przelotowo-skrzyżowaniowych linii 220 kV, odporowych i odporowo-narożnych linii 400 kV i 220 kV. Od 1998 roku, toruński oddział ENERGA-OPERATOR SA, jako jedyna firma w Polsce, wykonuje prace w technologii PPN na napowietrznych liniach 110 kV.

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by Energa-Operator S.A.

powered by netPR.pl