Program Rozwoju Sieci WN na lata 2018 – 2027
VI edycja Program Rozwoju Sieci WN na lata 2018 - 2027 ENERGA-OPERATOR zawiera 318 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości blisko 3 mld zł. Głównym celem inwestycji w sieć wysokiego napięcia jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz nowe przyłącza dla powstających firm i źródeł OZE lub zwiększenie mocy przyłączeniowych dla istniejących podmiotów.
Plan obejmuje modernizację ponad 2,6 tys. km linii 110 kV i budowę 1062 km nowych wraz z przyłączami, modernizację lub rozbudowę 65 stacji WN/SN i budowę 74 stacji WN/SN (tzw. Głównych Punktów Zasilania na potrzeby przyłączenia odbiorców lub zwiększenia niezawodności pracy sieci dystrybucyjnej) oraz rozdzielni WN (głównie na potrzeby przyłączenia źródeł OZE).
W rozwoju sieci WN spółka duży nacisk kładzie na stosowanie nowoczesnych technologii, które gwarantują zwiększoną niezawodność pracy sieci oraz wpływają na ograniczenie strat przesyłowych. W wielu liniach planuje się zastosowanie przewodów w technologii małozwisowej (o planowanej łącznej długość 350 km), które w porównaniu z przewodami konwencjonalnymi pozwalają, w stanach awaryjnej pracy sieci, przesyłać o wiele większe moce. Charakteryzują się przy tym znacznie mniejszą rezystancją jednostkową, co z kolei ma wpływ na ograniczenie strat sieciowych w normalnym układzie pracy.
Po realizacji wszystkich inwestycji liniowych, o kolejne 1000 km zmniejszy się łączna długość linii napowietrznych o małych przekrojach przewodów roboczych od 70 do 185 mm2 (tzw. linie o niskich obciążalnościach długotrwałych, powodujących największe straty przesyłowe na sieci WN), które są sukcesywnie zastępowane liniami typu AFL-6 240 mm2 lub AFLs-10 310 mm2.
Dodatkowo, w wielu projektach stacyjnych zastosowane zostaną technologie GIS oraz HIS (w rozdzielniach WN), które pozwalają znacznie ograniczyć powierzchnię terenu, na którym zlokalizowana będzie stacja. Z uwagi na pełne odizolowanie części czynnych od otoczenia są przy tym o wiele bardziej niezawodne i odporne na czynniki zewnętrzne. Wartością dodaną tego rodzaju rozdzielnic są niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do tradycyjnego rozwiązania napowietrznego.
Na przełomie dwóch ostatnich lat wybudowano 5 nowych Głównych Punktów Zasilania (GPZ): 2 w Gdańsku (GPZ Gdańsk Uniwersytet w dzielnicy Strzyża, GPZ Gdańsk Centrum w dzielnicy Śródmieście), 1 w Tczewie (GPZ Czatkowy), 1 w Ostródzie (GPZ Ostróda Wschód) oraz 1 w pobliżu Słupska na terenie O/Koszalin (GPZ Wieszyno).
Spółka realizuje lub w najbliższym czasie planuje uruchomić realizację (w pierwszym kroku w zakresie dokumentacji projektowej) blisko 30 stacji GPZ, które powstaną w: Gdańsku (GPZ Maćkowy w dzielnicy Chełm obręb Maćkowy oraz GPZ Politechnika w dzielnicy Wrzeszcz Górny), Starogardzie Gdańskim (GPZ Kocborowo w dzielnicy Kocborowo), Zblewie, Karsinie, Ostrowie (Ostrów Zachód oraz GPZ Ostrów Wschód), Sompolnie, Skalmierzycach, Gołuchowie, Opatówku, pobliżu Rowów (GPZ Rowy w m. Objazda), w pobliżu Mielna, Olsztynie (GPZ Olsztyn Centrum na os. Kościuszki), Mrągowie (GPZ Mrągowo Zachód w północno-zachodniej części miasta), Dźwierzutach, Nowym Stawie, Bądkach, Kutnie, Miączynie, Glinojecku, Piątku, pobliżu Świerczy (GPZ Świercze w m. Smolechowo), Daszynie, Mirosławie (GPZ Plebanka – odkupienie części stacji obcej wraz z rozbudową o transformację WN/SN), Aleksandrowie Kujawskim, Fitowie, Brześciu Kujawskim i Kruszynie.