Flaga UE NFOŚiGW

Umowy na dofinansowanie unijne podpisane

 

Spółka Energa-Operator pozyskała 15 milionów złotych unijnego dofinansowania. Kwota ta pomoże zrealizować dwa projekty: Rozbudowa stacji elektroenergetycznej GPZ w Kątach Rybackich oraz Ostrowie Północ. Ich realizacja rozpocznie się w marcu br. i potrwa do kwietnia 2019 roku. Wartość obu inwestycji to ponad 20 milionów złotych.

Wsparcie w ramach działania koncentruje się na budowie i przebudowie sieci wysokiego napięcia, wymianie transformatorów oraz przebudowie stacji elektroenergetycznych w celu likwidacji „wąskich gardeł” oraz przy wykorzystaniu funkcjonalności sieci inteligentnej. - W celu zapewnienia ciągłości dostaw oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, w ramach programu wspierane są inwestycje w tzw. „inteligentną” infrastrukturę w sektorze elektroenergetycznym wskazane w Liście Projektów Strategicznych (Project Pipeline) i uwzględnione w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych publikowanych przez Ministerstwo Energii – mówi wiceprezes Energa-Operator SA, Marek Kasicki.

 

Dofinansowanie otrzymały dwa projekty:

  • Rozbudowa stacji elektroenergetycznej GPZ Kąty Rybackie (wartość projektu - 7,3 mln, dofinansowanie - 5,2 mln)

Celem Projektu: „Rozbudowa stacji elektroenergetycznej 110/15kV Kąty Rybackie (GPZ)” jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla ok. 7,5 tys. odbiorców zlokalizowanych na terenie Mierzei Wiślanej, w obszarze obecnego zasilania Głównego Punktu Zasilania Kąty Rybackie. Konieczność realizacji Projektu wynika:

•z braku możliwości zachowania najlepszych parametrów energii elektrycznej dla odbiorców zlokalizowanych w tym obszarze w przypadku awarii jedynego transformatora

•z rosnącego, sezonowego (szczególnie w okresie letnim) zapotrzebowania na energię elektryczną w miejscowościach pasa nadmorskiego w związku z rozwojem bazy turystycznej w tym rejonie.

  • Rozbudowa stacji elektroenergetycznej GPZ Ostrów Północ (wartość projektu – ponad 13 mln, dofinansowanie - 9,5 mln)

Celem Projektu: „Rozbudowa stacji elektroenergetycznej 110/15kV Ostrów Północ (GPZ)” jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla prawie 20 tysięcy odbiorców zlokalizowanych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.

Konieczność realizacji Projektu wynika głównie ze znacznego wyeksploatowania części urządzeń stacji (w szczególności urządzeń rozdzielni 110 kV i 15 kV wybudowanych w 1978 r.), które może doprowadzić do awarii i w konsekwencji wstrzymania dostaw energii elektrycznej.

- Oba projekty umożliwią zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla odbiorców oraz poprawę efektywności działania systemu – podkreśla Piotr Dorawa, prezes Energa-Operator SA. - Ich celem jest również ograniczenie możliwości wystąpienia awarii urządzeń w stacjach elektroenergetycznych co przełoży się na skrócenie czasu występowania ewentualnych przerw w zasilaniu – dodaje prezes spółki.

Energa-Operator SA złożyła wnioski o dofinansowanie dla ww. projektów na przełomie czerwca oraz lipca 2017 r. Proces oceny projektów trwał do końca grudnia 2017 r. Podpisanie umów o dofinansowanie przez prezesa Piotra Dorawę oraz wiceprezesa Marka Kasickiego z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie nastąpiło 28 lutego br. Pozyskanie dofinansowania jest wspólnym sukcesem Biura Funduszy UE oraz Oddziałów w Kaliszu i Olsztynie.

Podpisanie umów o dofinansowanie przez prezesa Piotra Dorawę oraz wiceprezesa Marka Kasickiego z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie nastąpiło 28 lutego br. 

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2025 by Energa-Operator S.A.

powered by netPR.pl