Energa Operator zwiększa niezawodność dostaw energii elektrycznej na Pomorzu
Pomorze wzbogaciło się o kolejną zmodernizowaną stację transformatorowo-rozdzielczą. Mowa o Głównym Punkcie Zasilania w miejscowości Rutki k. Żukowa. Po jego przebudowie znacznie zwiększył się potencjał przyłączeniowy w regionie, pojawiły się też nowe możliwości dla odnawialnych źródeł energii, w tym zlokalizowanej w pobliżu elektrowni wodnej.
Prace związane z modernizacją lub budową nowych Głównych Punktów Zasilania to przede wszystkim zwiększenie niezawodności dostaw energii. To także odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność na danym terenie.
W ciągu ostatniego roku gdański Oddział Energi Operatora zrealizował inwestycje związane z tego typu obiektami na łączną kwotę ponad 60 mln złotych. Do końca 2021 roku planowane jest natomiast zakończenie prac modernizacyjnych Głównych Punktów Zasilania o wartości przeszło 70 mln złotych.
Inwestycja w Rutkach obejmuje przebudowę wyprowadzeń linii średnich napięć, zmianę sposobu przyłączenia elektrowni wodnej Rutki oraz modernizację samej stacji elektroenergetycznej 110/15 kV GPZ Rutki. W jej ramach dokonano również wymiany dotychczasowego transformatora wysokiego napięcia (WN/SN) na urządzenie o większej mocy. Ponadto zainstalowano drugi transformator. Moc stacji dzięki przebudowie zwiększyła się ponad trzykrotnie, dodatkowy transformator to również większe bezpieczeństwo dostaw energii.
Modernizacja umożliwi nie tylko przyłączanie nowych odbiorców, ale i odnawialnych źródeł energii, zapewni także maksymalne wykorzystanie istniejącej elektrowni wodnej EW Rutki.
Nowoczesny i oszczędny
W GPZ Rutki zastosowano nowoczesne rozwiązania. Wykorzystane urządzenia wysokiego napięcia wykonane są w specjalistycznej technologii, która polega na użyciu odpowiedniego gazu będącego lepszym izolatorem niż powietrze oraz – z uwagi na swoją elektroujemność, lepiej gaszącego łuk elektryczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wybudowanie urządzeń o zwartej (kompaktowej) konstrukcji zawierających kilka aparatów w jednej obudowie – zmodernizowany GPZ zajmuje tylko niewiele ponad 2 tys. mkw powierzchni, podczas gdy obiekty budowane jeszcze kilka lat temu wymagały przeznaczenia około 5 tys. mkw.
Rozdzielnica wykonana w technologii zastosowanej w GPZ Rutki jest bardziej odporna na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co m.in. redukuje do zera usterki związane ze zmianą wilgotności powietrza.
Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa obsługi, realną korzyścią z zastosowania nowej rozdzielnicy 110kV będzie zmniejszenie kosztów eksploatacji. Wysoka jakość wykonania wymagana przez zastosowaną technologię gwarantuje żywotność na poziomie 50 lat przy mniejszej liczbie przeglądów i oględzin niż w przypadku rozwiązań z izolacją powietrzną.