PTPiREE - Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym

PTPiREE - Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym

Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym” opracował Urząd Regulacji Energetyki wraz ze spółkami zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Broszura jest adresowana do odbiorców w gospodarstwach domowych zainteresowanych zakupem i zainstalowaniem fotowoltaiki, czyli prosumentów. W pracach uczestniczyła również spółka Energa Operator.

W ostatnim czasie obserwowany jest bardzo duży wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Szczególnie jest to widoczne w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych. W 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączą do swoich sieci rekordową liczbę prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Dlatego też URE wraz z PTPiREE i spółkami - Energa-Operator, Enea Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja - przygotowali broszurę "Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym".

przewodnik okladka- Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. Wszelkie inicjatywy edukacyjne są ważne szczególnie teraz, kiedy liczba konsumentów chcących produkować prąd bardzo szybko rośnie, a moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym wynosi już ponad 2,6 GW. Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii. Dlatego działania edukacyjne, szczególnie podejmowane wspólnie z branżą, uważam za wyjątkowo ważne i potrzebne – mówi Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Przewodnik opisuje w przystępny sposób m.in., czym są odnawialne źródła energii, jak optymalnie dobrać ich moc do własnych potrzeb, na co zwrócić uwagę przed decyzją o wyborze instalacji fotowoltaicznej, gdzie najlepiej zainstalować panele PV, co wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej oraz jak ją optymalnie użytkować. Opracowanie zawiera również informacje dotyczące procesu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

- W ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjny zgłasza się olbrzymia liczba klientów, którzy chcą zostać prosumentami. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. OSD przyłączyły do sieci prawie 109 tys. mikroinstalacji o mocy ponad 742 MW. W stosunku do końca 2019 r. daje to przyrost liczby mikroinstalacji o ponad 70 proc. oraz wzrost mocy mikroinstalacji o ponad 74 proc. Przygotowany we współpracy z URE przewodnik dla prosumentów odpowiada na najważniejsze pytania związane z procesem przyłączeniowym – stwierdza Robert Zasina, prezes PTPiREE.

Informator jest źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, a także służy pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, czy samorządom, kiedy pojawiają się pytania ze strony prosumentów.

Załączniki

pdf

Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 1,0 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2020 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl