Nowe etykiety energetyczne

Unia Europejska wprowadza nowe etykiety efektywności energetycznej. Znikną znane nam dotychczas klasyfikacje z plusami (A+, A++ czy A+++), a pojawią się m.in. kody QR oraz informacje o skali emitowanego przez urządzenie hałasu czy ilości zużywanej przez nie wody.

Etykieta energetyczna jest oznakowaniem unijnym, które funkcjonuje od 1995 r. Według badań Komisji Europejskiej 79% konsumentów europejskich korzysta z niej przy zakupie urządzeń elektrycznych. Obecna klasyfikacja efektywności energetycznej jest dla konsumentów nie do końca przejrzysta. Z tej przyczyny w 2017 r. Komisja przyjęła rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego, obejmujące: powrót do dobrze znanej i skutecznej skali „od A do G” dla produktów oraz procedurę przeliczania skali dla każdego z produktów. Dzięki nowej etykiecie konsumenci otrzymają bardziej zrozumiałe, prostsze i spójne informacje, które ułatwią im rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów.

Nowe przepisy, oprócz przywrócenia skali etykietowania energetycznego od "A" do "G", wprowadzą możliwość bezpośredniego dostępu do informacji o produktach za pomocą kodu QR umieszczonego na etykiecie. Po zeskanowaniu kodu konsument zostanie przekierowany do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie będzie mógł porównać specyfikacje techniczne produktów, które są uzupełnieniem informacji umieszczanych przez producenta na etykiecie.

Co nowego jest na etykietach energetycznych? 

Skala Od A do G.
Kolory pozostają, klasa A jako zielona najbardziej efektywna, klasa G  - czerwona jako najbardziej energochłonna
Kod QR (fotokod) Prawy górny róg etykiety
Baza danych będzie zawierała dodatkowe informacje o wszystkich etykietowanych produktach. Będzie można się do niej dostać skanując kod QR za pomocą smartfona.
Piktogramy Większość ikon pokazujących funkcję produktu pozostanie bez zmian. Jednak niektóre piktogramy będą nieco zmienione i przybędzie kilka nowych (np. klasa efektywności wirowania pralki oznaczona klasa  od A do D, oznaczenie efektywności energetycznej w trybie HDR dla telewizorów ponieważ w tym trybie jest zużywane więcej energii niż w trybie standardowym).
kWh Zużycie energii w zależności od  produktu wyrażone w kWh, w kWh/rok, w kWh/1000h, w kWh/100 cykli.
Klasy efektywności energetycznej Powrót do zamkniętej skali klas efektywności energetycznej, czyli od klasy „A” do „G” - aby pogłębić świadomość konsumencką i ułatwić porównywanie produktów.
Po przeskalowaniu, w zależności od grupy produktowej, pierwsza klasa efektywności energetycznej pozostałaby klasą pustą, bądź też dwie pierwsze klasy. W praktyce oznacza to, że na początku, po przeskalowaniu klasa B lub C byłyby klasami najbardziej efektywnymi energetycznie, które byłyby dostępne na rynku.

Porównanie etykiety energetycznej obecnej i nowej na przykładzie lodówki

jak rozpoznać

Termin obowiązywania nowych etykiet:

  • od 1 marca 2021 r. dla 5 grup  produktowych tj. lodówki, zamrażalki, urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej (np. szafy chłodnicze w supermarketach), pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory (wyświetlacze elektroniczne o powierzchni powyżej 100 cm2).
  • od 1 września 2021 r. dla źródeł światła czyli oświetlenia.

Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/etykiety-energetyczne

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2021 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl