ENERGA-OPERATOR inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

ENERGA-OPERATOR inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

ENERGA-OPERATOR modernizuje na Pomorzu linię wysokiego napięcia, zasilającą cztery duże stacje elektroenergetyczne wysokiego napięcia tzw. Główne Punkty Zasilania (GPZ) - Słupsk Poznańska – Dębnica Kaszubska – Gałąźnia Mała – Bytów. Dzięki niej energia trafia, poprzez stacje średnich napięć do blisko 27 tysięcy odbiorców. Długość nowej linii budowanej w miejsce starego odcinka, wynosi ponad 45 kilometrów. Łączny koszt inwestycji to 16,6 miliona złotych.

Modernizowana linia przebiega w znacznej części przez zalesione tereny w pobliżu Doliny Słupi i do tej pory była szczególnie narażona na efekty działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Znacznych uszkodzeń doznała np. podczas orkanu Ksawery.
W ramach inwestycji wybudowane zostaną w sumie 164 kratowe stanowiska słupowe wykonane z ocynkowanej stali. Zastąpią one stare, betonowe konstrukcje. Dodatkowo, aby podnieść bezpieczeństwo linii na odcinkach leśnych, słupy zostaną podwyższone o 10 metrów w stosunku do obowiązujących norm. Linia wysokiego napięcia w całości przebiegać będzie nad koronami drzew. Dzięki temu znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo uszkodzenia przewodów roboczych przez wiatrołomy lub połamane gałęzie.
Linia wyposażona zostanie również w przewody wykonane w nowoczesnej technologii, które umożliwią dwukrotne zwiększenie temperatury granicznej jej pracy (+80 st. C). Pozwoli to na znaczny wzrost maksymalnej obciążalności linii, zwłaszcza w sezonie letnim, uwalniając tym samym dodatkowy potencjał przyłączeniowy na zasilanych z niej obszarach.
Jak wszystkie linie wysokich napięć w sieci ENERGA-OPERATOR, również ta zostanie wyposażona w światłowód pozwalający m.in. na monitorowanie parametrów jej pracy oraz zdalne nią sterowanie z centrum dyspozytorskiego.
Ukończenie całej inwestycji planowane jest do końca 2021 roku.IMG 4993

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2021 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl