Flaga UE
W Zblewie powstanie Główny Punkt Zasilania

W Zblewie powstanie Główny Punkt Zasilania

Nowa stacja elektroenergetyczna ENERGA-OPERATOR, która powstanie w gminie Zblewo, przyczyni się do zwiększenia potencjału przyłączeniowego zarówno dla odbiorców, jak i OZE. Poprawi również bezpieczeństwo energetyczne około 50 tysięcy mieszkańców powiatu starogardzkiego i okolicznych terenów. Prace projektowe związane z budową tego obiektu już się rozpoczęły.

- Gdański oddział Energa-Operator, rozpoczął szereg działań, których celem jest rozbudowa sieci elektroenergetycznej na Pomorzu. Przystąpiliśmy m.in. do prac projektowych dla nowej linii wysokiego napięcia relacji Żarnowiec - Łebno – Sierakowice, GPZ Łebno, a także GPZ Zblewo. Inwestycje te zwiększą znacząco potencjał przyłączeniowy, dla dynamicznie rozwijających się, odnawialnych źródeł energii. Pozwolą także na lepszą dystrybucję energii z nowych planowanych w regionie kluczowych źródeł wytwórczych, w tym farm wiatrowych na Bałtyku – mówi Łukasz Malinowski Dyrektor Generalny Oddziału ENERGA-OPERATOR w Gdańsku.

Główne Punkty Zasilania (GPZ) to kluczowe dla systemu dystrybucyjnego stacje elektroenergetyczne, zmieniające wysokie napięcie (110 kV), z wykorzystaniem którego prąd przesyłany jest na większe odległości, na napięcie średnie (15 kV). Pozwalają one na zapewnienie znacznej mocy, która potrzebna jest zwłaszcza przedsiębiorcom.

GPZ, który powstanie w gminie Zblewo, zasili tereny gmin, Starogard Gdański, Kaliska, Lubichowo, a także samą gminę Zblewo, na terenie której planowane są znaczne inwestycje.    

- Bardzo się cieszę z prac i inwestycji planowanych przez firmę Energa-Operator na terenie gminy Zblewo.  Główny Punkt Zasilania, który powstanie na terenie naszej Gminy niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa energetycznego i pozwoli nam na dalszy dynamiczny rozwój.  Lokalizacja tej inwestycji na naszym terenie jest dla nas potwierdzeniem, iż nasi partnerzy i inwestorzy doceniają nasz potencjał, naszą aktywność i starania o pełen, zrównoważony rozwój gospodarczy i mieszkaniowy Gminy Zblewo. Ten rozwój jest faktem! – mówi Artur Herold Wójt Gminy Zblewo.

GPZ Zblewo pozwoli dalej dynamicznie rozwijać się gminom, które zaopatrywać będzie w energię, będzie również dogodnym zasilaczem dla podstacji trakcyjnych PKP, ułatwiając m.in. elektryfikację linii kolejowej Tczew–Kościerzyna.

Nowa stacja planowana jest w układzie H5, umożliwiającym dwustronne zasilanie obiektu. Podobnie, jak inne GPZ ENERGA-OPERATOR, obiekt wyposażony zostanie w automatykę pozwalającą zdalnie kontrolować parametry energii elektrycznej, a także sterować pracą stacji.  

Charakter terenów, które zasilone zostaną z GPZ Zblewo, sprawia, że przebiegające przez nie linie średniego napięcia (SN) są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. W przypadku wichur lub znacznych opadów śniegu, sieci SN znajdujące się na terenach leśnych mogą zostać uszkodzone. Budowa nowej stacji pozwoli skrócić pojedyncze ciągi tego typu linii, a także stworzyć około 20 kilometrów nowych ich powiązań. Gęstsza sieć sprawi, że nawet w przypadku uszkodzenia, któregoś z odcinków, odbiorcy będą mogli być cały czas zasilani z innej strony.

GPZ Zblewo połączone zostanie z siecią dystrybucyjną za pomocą dwutorowej linii wysokiego napięcia, wybudowanej na słupach serii Pylon. Słupy Pylon stanowią nowatorskie rozwiązanie opracowane przez Energę Invest, spółkę zależną Energi SA z Grupy Orlen oraz naukowców z Politechniki Gdańskiej. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest wydłużenie przęseł nawet do 400 metrów, co ogranicza liczbę  niezbędnych stanowisk konstrukcji wsporczych, pozwalając m.in. na oszczędność materiałów, takich jak stal czy beton.

Słupy - pylon

Słupy PYLON przystosowane są także do zasilania zamontowanych na nich urządzeń komunikacyjnych, służących m.in. do łączności ekip pogotowia energetycznego oraz sterowania siecią, bezpośrednio z linii WN.

Projekt GPZ Zblewo przygotowywany również przez Energę Invest, powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku. Budowa obiektu planowana jest na lata 2023-2024.

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl