Flaga UE
Energa-Operator uruchomiła magazyn energii w Czernikowie

Energa-Operator uruchomiła magazyn energii w Czernikowie

Czernikowo (woj. kujawsko-pomorskie) to kolejna lokalizacja, w której Energa-Operator będzie testować współdziałanie magazynu energii z siecią dystrybucyjną, w celu stabilizacji jej pracy. Obiekt został właśnie oddany do użytku i uruchomiony. Jego powstanie możliwe było dzięki realizowanemu przez Energa-Operator projektowi Smart Grid, który uzyskał wsparcie funduszy UE.  

Magazyn energii nieprzypadkowo zlokalizowany został w pobliżu dużej farmy fotowoltaicznej. Źródła tego typu odznaczają się znaczną dynamiką zmian poziomu generowanej energii, co może mieć wpływ na parametry działania sieci.

Do wykonania obiektu użyto baterii litowo-jonowych. Będzie on dysponował mocą 1 MW oraz pojemnością 2 MWh. W przybliżeniu jest to energia, która pozwala na zasilanie przez dwie godziny około 1000 gospodarstw domowych.

Magazyn w Czernikowie jest drugim tego typu, wybudowanym przez Energa-Operator. W 2016 roku podczas realizacji projektu Lokalne Obszary Bilansowania, w okolicach Pucka, w pobliżu farm wiatrowych, przyłączony został pierwszy w Polsce magazyn energii służący właśnie do stabilizacji pracy sieci.

Obiekt w Czernikowie powstał w ramach projektu Smart Grid, dzięki któremu sieć średniego napięcia na całym terenie działania Energa-Operator, dostosowana zostanie do standardów sieci inteligentnej.  

Projekt ma szeroki zakres, obejmuje m.in. instalację na słupach linii średniego napięcia ponad 1,8 tysiąca zdalnie sterowanych rozłączników, a także 1148 nowoczesnych rozdzielnic w stacjach SN/nn. Dzięki tej infrastrukturze, możliwe będzie zdalne sterowanie i nadzór nad siecią.

Smart-Grid pozwoli także na wdrożenie nowego systemu dyspozytorskiego przeznaczonego do zarządzania siecią dystrybucyjną SCADA/ADMS, wyposażonego w takie funkcje, jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration). FDIR dzięki algorytmom lokalizacji zwarć, umożliwia szybkie odnalezienie uszkodzonego odcinka sieci i wyizolowanie go przy pomocy przełączeń, tak aby jak najmniej odbiorców było dotkniętych awarią. 

Projekt Smart-Grid uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 na poziomie 85 proc., czyli w wysokości ponad 166 mln zł.

FE rgb-2m

Załączniki

JPG

Otwarcie magazynu energii w Czernikowie

1
Rozmiar pliku: 1,8 MB

JPG

Otwarcie magazynu energii w Czernikowie

2
Rozmiar pliku: 5,4 MB

JPG

Otwarcie magazynu energii w Czernikowie

3
Rozmiar pliku: 13,7 MB

JPG

Otwarcie magazynu energii w Czernikowie

4
Rozmiar pliku: 15,6 MB

JPG

Otwarcie magazynu energii w Czernikowie

5
Rozmiar pliku: 14,2 MB

JPG

Otwarcie magazynu energii w Czernikowie

6
Rozmiar pliku: 12,8 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl