Flaga UE
Energa-Operator zamontuje blisko pół miliona inteligentnych liczników

Energa-Operator zamontuje blisko pół miliona inteligentnych liczników

Energa-Operator zawarła w ostatnim czasie dwie umowy na dostawę blisko pół miliona liczników zdalnego odczytu. To kolejny krok Energa-Operator w realizacji celu, jakim jest osiągniecie 100% poziomu zdalnego opomiarowania w najbliższych latach.

- Zdalny pomiar to jeden z filarów transformacji energetycznej. Dlatego Energa-Operator sukcesywnie rozszerza liczbę objętych nim odbiorców. Obecnie liczniki inteligentne zamontowane zostały już w blisko 2 milionach punktów poboru energii przyłączonych do sieci Energa-Operator, czyli u około 70% naszych klientów. Do roku 2026 mamy w planach  objęcie zdalnym pomiarem wszystkich przyłączonych do naszej sieci dystrybucyjnej podmiotów – mówi Ewa Sikora Dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych Energa-Operator – Inteligentne opomiarowanie nie tylko pozwala lepiej zarządzać systemem elektroenergetycznym, który opiera się w znacznym stopniu na odnawialnych źródłach energii, ale też umożliwia zaoferowanie użytkownikom sieci, szeregu nowych usług i rozwiązań – dodaje Ewa Sikora.    

Wszystkie dostarczone urządzenia poza komunikacją za pomocą linii elektroenergetycznej (PLC – Power Line Communication) w standardzie PRIME 1.4 posiadać będą również funkcję komunikacji zastępczej pozwalająca na wyposażenie ich w modemy LTE. Dzięki temu możliwy będzie ewentualny montaż i skomunikowanie z systemem centralnym, części z nich, właściwie we wszystkich lokalizacjach. Nawet w przypadku braku odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej dostosowanej do standardu PLC.

Na mocy zawartych z  europejskimi dostawcami, Apator SA oraz SAGEMCOM, umów, w 2023 roku planowane jest dostarczenie ponad 220 tysięcy liczników 1fazowych oraz 250 tysięcy 3 fazowych, a także przeszło 23 tysięcy modemów komunikacji zastępczej.

Komunikacja po linii w najnowszym standardzie

Podstawowym kanałem przesyłania danych w dostarczonych licznikach jest komunikacja z wykorzystaniem linii energetycznej (PLC). Urządzenia obu firm spełniają najnowsze normy w jej zakresie i zgodne są ze standardem PRIME 1.4.

PRIME (Powerline Intelligent Metering Evolution) Alliance, to międzynarodowa organizacja zrzeszająca m.in. przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, a także największe na świecie przedsiębiorstwa produkujące sprzęt do pomiaru jej zużycia. Celem jej działania jest tworzenie otwartych specyfikacji technicznych umożliwiających, różnym wytwórcom, produkcję urządzeń mogących wzajemnie współdziałać ze sobą w ramach jednej sieci dystrybucyjnej.

Najnowszy opracowany przez PRIME standard 1.4, dzięki wykorzystaniu szerszego pasma do transmisji danych, jest dużo bardziej odporny na ewentualne zakłócenia wprowadzone do sieci przez urządzenia odbiorców, takie jak np. coraz częściej stosowane oświetlenie LED. Liczniki zdalnego odczytu pracujące w tym standardzie wykorzystują 8 kanałów, w których mogą się komunikować, wybierając ten, w którym zakłócenia są najmniejsze. Dodatkowym atutem standardu PRIME 1.4 jest możliwość przesyłania większej ilości informacji.

Wdrożenie przez Energa-Operator liczników wykorzystujących standard PRIME 1.4, na tak szeroką skalę, będzie jednym z pierwszych tego typu w Europie i możliwym do realizacji, dzięki współpracy ekspertów Energa-Operator z dostawcami urządzeń.

- Apator SA od lat współpracuje z EOP na polu R&D w celu ulepszania i wprowadzania nowych, innowacyjnych rozwiązań w licznikach smart, w szczególności w zakresie cyberbezpieczeństwa i stabilności komunikacji. Partnerstwo technologiczne między Apator SA a Energa Operator  pokazuje, że polskie firmy mogą wyznaczać nowe trendy w energetyce. Mamy nadzieję, że nasze rozwiązania będą z sukcesem wykorzystywane także na innych rynkach europejskich – powiedział dr Artur Bratkowski, Dyrektor ds. Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator SA.

- Jesteśmy dumni z wyników bardzo ścisłej współpracy, trwającej już od 2014r., rezultatem której jest najnowsza generacja urządzeń – mówi Remigiusz Kosik Dyrektor Sprzedaży w Sagemcom Poland – wprowadzenie na masową skalę standardu PRIME 1.4 to nie tylko lepsze kanały komunikacji ale również najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantujący zarówno integralność danych pomiarowych jak i odporność sieci na próby ataku – dodaje Remigiusz Kosik.   

Nowe możliwości dla odbiorców energii

Zdalne opomiarowanie znacząco ułatwi bilansowanie systemu elektroenergetycznego, w którym coraz większą rolę odgrywają odnawialne źródła energii. Pozwoli m.in. na dokładniejsze prognozowanie zapotrzebowania na energię elektryczną w danym czasie oraz odpowiednie zaplanowanie pracy źródeł sterowalnych. Przyczyni się więc wydatnie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

To jednak nie jedyna korzyść z jego masowego wykorzystania.  Poza przekazywaniem pomiarów, dzięki zdalnej transmisji danych, inteligentne liczniki umożliwią też np. monitorowanie parametrów dostarczanej energii i powiadomienie operatora o błędach technicznych sieci, takich jak np. brak fazy. Zdalnie realizowane będą mogły być także niektóre usługi, takie jak zmiana grupy taryfowej w przypadku zmiany umowy.

Zdalne urządzenia pomiarowe pozwolą także użytkownikom na uczestnictwo w rynku nowych usług związanych z transformacją energetyczną m.in. tych dotyczących elastyczności sieci. Będą oni mogli np. na prośbę operatora zmniejszyć lub też zwiększyć zużycie energii w danym momencie, za wynagrodzeniem. Część tych działań odbiorca będzie mógł zautomatyzować, dzięki połączeniu inteligentnych liczników z domową siecią urządzeń (ISD), która będzie odpowiedzialna za sterowanie tymi urządzeniami odbiorcy. Liczniki inteligentne umożliwią też powstanie nowych dynamicznych taryf, w których np. cena energii będzie mogła być aktualizowana co godzinę w zależności od aktualnego poziomu jej generacji i zapotrzebowania na nią.

DSC 7455

Załączniki

JPG

Liczniki zdalnego odczytu

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 8,5 MB

JPG

Liczniki zdalnego odczytu

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 16,9 MB

JPG

Liczniki zdalnego odczytu

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 10,9 MB

JPG

Liczniki zdalnego odczytu

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 3,5 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl