Lekcje o energii elektrycznej w Gdańsku

Lekcje o energii elektrycznej w Gdańsku

Gdańsk był kolejnym miejscem na mapie Polski, które odwiedziło Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator. W prowadzonych w ramach odwiedzin zajęciach, które odbyły się w dniach 25 i 26 kwietnia udział wzięło blisko 1200 uczniów lokalnych szkół. W trakcie lekcji najmłodsi mogli się wiele dowiedzieć o energii elektrycznej, a przede wszystkim tego, jak z niej bezpiecznie korzystać.

Bezpieczna Kraina Energa-Operator to program edukacyjny, którego celem jest przekazywanie wiedzy o energii elektrycznej w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla dzieci. W zajęciach, prowadzonych w Szkole Podstawowej nr 5 w Gdańsku, przy ul. Meissnera 9, główną rolę odgrywały więc doświadczenia, eksperymenty, a także edukacyjne zabawy, w których uczestnicy mogli brać udział. Uczniowie, z klas I-III, którzy odwiedzili Miasteczko zobaczyć mogli m.in. wytwarzanie energii na przykładzie modeli elektrowni wiatrowej, fotowoltaicznej oraz wodnej, przeprowadzić eksperymenty m.in. z wykorzystaniem kuli plazmowej, generatora Van de Graaffa, czy też stanowiska z eksponatami obrazującymi przewodzenie energii elektrycznej przez różne materiały.

Uczestnicy mogli też sami produkować energię siłą własnych nóg, wpędzając w ruch samochody, poruszające się po torze wyścigowym.  Edukatorzy Bezpiecznej Krainy zwracali szczególną uwagę na prawidłowe i nieprawidłowe zachowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej. Tłumaczyli również, jaką drogę pokonuje prąd z elektrowni do domu oraz w jaki sposób można go oszczędzać.

- Bezpieczna Kraina Energa-Operator przyjmuje założenie edukacji poprzez zabawę, jednak cel prowadzonych przez nas zajęć jest niezwykle ważny. Chodzi m.in. o to, aby nie dochodziło do wypadków będących wynikiem braku wiedzy, czy też rozsądku przy korzystaniu z energii elektrycznej, a także tych związanych z niewłaściwymi zachowaniami w pobliżu urządzeń służących do jej przesyłania – mówi Marzanna Kierzkowska Kierownik Biura Komunikacji i Promocji ENERGA-OPERATOR – Energia elektryczna jest niewidoczna, dlatego zwłaszcza osoby młode mogą nie być do końca świadome, jakie ryzyko niesie. Podczas lekcji przekazujemy najmłodszym zarówno wiedzę, jak też staramy się uczulić ich na możliwe zagrożenia – dodaje Marzanna Kierzkowska.    

Bezpieczna Kraina Energa-Operator w trasie

Gdańsk był już szóstą miejscowością z terenu, na którym prąd dostarcza ENERGA-OPERATOR, którą odwiedziło Miasteczko Bezpiecznej Krainy. Wcześniej gościło już ono w Mławie, Przywidzu, Sierpcu, Bratianie, a także w Kętrzynie. Kolejną miejscowością, jaką odwiedzi będzie Koszalin.

Pracownicy ENERGA-OPERATOR już od ponad 20 lat prowadzą także zajęcia w szkołach. Dzięki nim wiedzę o energii elektrycznej i bezpiecznym z niej korzystaniu zdobyło już ponad 177 tysięcy uczniów. Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem takich lekcji na ich terenie mogą zgłaszać się przez formularz dostępny na portalu Bezpiecznej Krainy.

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/wspolpraca-ze-szkolami

Bezpieczna Kraina w świecie wirtualnym

Integralną częścią programu Bezpieczna Kraina Energa-Operator, jest portal internetowy:

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/

Zawiera on m.in. materiały edukacyjne, przydatne w prowadzeniu zajęć, z których skorzystać mogą nauczyciele.  Na najmłodszych czekają interaktywne zajęcia e-learningowe.

Portal Bezpiecznej Krainy jest stale rozbudowywany i już niedługo wzbogacony zostanie o kolejne funkcje.  

Fotorelacja z wydarzenia

Zdjęcia z Gdańska dostępne w fotogalerii na stronie Bezpiecznej Krainy pod adresem:

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/galerie-zdjec/27757

 

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2023 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl