Flaga UE
GPZ w Drobinie już pod napięciem

GPZ w Drobinie już pod napięciem

ENERGA-OPERATOR ukończyła budowę kolejnego Głównego Punktu Zasilania (GPZ) w woj. mazowieckim. Zlokalizowana w Drobinie stacja elektroenergetyczna zwiększy potencjał przyłączeniowy dla odbiorców energii elektrycznej, a także dla OZE. Nowy obiekt pozwoli również na dalszy rozwój jednej z największych firm branży spożywczej w Polsce. GPZ w Drobinie wyposażony jest we własną instalację fotowoltaiczną.

Główne Punkty Zasilania (GPZ) to kluczowe dla systemu dystrybucyjnego stacje elektroenergetyczne, transformujące wysokie napięcie (110 kV), z którego wykorzystaniem energia elektryczna przesyłana jest na większe odległości, na napięcie średnie (15 kV). Pozwalają one na zapewnienie znacznej mocy, która potrzebna jest zwłaszcza przedsiębiorcom.

Ekspresowe tempo budowy

Inwestycja związana z GPZ Drobin prowadzona była systemem gospodarczym, w którym ENERGA-OPERATOR odpowiedzialna była za organizację wszystkich działań dotyczących jego powstania oraz wykorzystywała własny potencjał wykonawczy w postaci kadry inżynieryjno-technicznej.  

Prace objęły zarówno budowę samej stacji transformatorowej 110/15kV, budowę dwutorowej linii kablowej 110kV, za której pomocą obiekt został przyłączony do sieci wysokiego napięcia (WN), a także utworzenie jego powiązań z siecią średniego napięcia (SN).

Nowe linie elektroenergetyczne pozwoliły na zmianę topologii sieci WN i SN, a przez to optymalizację rozpływów mocy i obciążeń w sieciach średnich napięć. Dotychczasowe linie elektroenergetyczne zostały podzielone na krótsze odcinki, co znacznie przyspieszy lokalizowanie i usuwanie awarii, a tym samym przywrócenie zasilania dla odbiorców.

Proces inwestycyjny przeprowadzony został w niecałe dwa lata zgodnie z zakładanym harmonogramem, mimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19.

Nowoczesne rozwiązania i własna fotowoltaika

GPZ w Drobinie wyposażony jest w nowoczesne, cyfrowe technologie automatyki zabezpieczeniowej oraz telemechaniki pozwalające na pełne zdalne sterowanie i nadzorowanie prawidłowej pracy urządzeń.

Zgodnie ze standardami technicznymi ENERGA-OPERATOR posiada funkcjonalności inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej (tzw. smart grid), które umożliwiają zdalną szybką rekonfigurację sieci dla zoptymalizowania jej funkcjonowania i minimalizacji przerw w zasileniu użytkowników w przypadku wystąpienia awarii spowodowanej uszkodzeniem sieci.

Rozdzielnia 110kV została zaprojektowana i zbudowana w układzie H5, umożliwiającym dwustronne zasilanie obiektu i posiada dwa transformatory 110/15kV o mocy 25 MWA każdy.

Rozdzielnica 15kV posiada 22-pola, z możliwością rozbudowy o kolejne, dzięki czemu, po podłączeniu obecnych odbiorców, ma jeszcze bardzo duży, pozostały potencjał przyłączeniowy.

Stacja wyposażona została również w instalację fotowoltaiczną, z której energia wykorzystywana jest na potrzeby własne obiektu, co pozwala na uzyskanie oszczędności i ma wpływ na redukcję emisji CO2 do atmosfery.  

Załączniki

jpg

GPZ Drobin

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 5,5 MB

jpg

GPZ Drobin

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 4,6 MB

jpg

GPZ Drobin

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 3,1 MB

jpg

GPZ Drobin

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 2,1 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl