Flaga UE
Warmińsko-Mazurski WOT wesprze energetyków

Warmińsko-Mazurski WOT wesprze energetyków

Energetycy z Olsztyńskiego Oddziału ENERGA-OPERATOR oraz żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec”, będą mogli lepiej współpracować ze sobą m.in. podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych. Wszystko dzięki porozumieniu, które zawarte zostało w pierwszej połowie lipca.

- Wojska Obrony Terytorialnej wspierały już w przeszłości ENERGA-OPERATOR m.in. w usuwaniu skutków wichur i nawałnic. Prowadziliśmy również wspólne ćwiczenia związane z zasilaniem kluczowych dla funkcjonowania społeczności lokalnych obiektów, z wykorzystaniem elektrowni polowych będących na wyposażeniu WOT – mówi Grzegorz Smoliński dyrektor generalny Olsztyńskiego Oddziału ENERGA-OPERATOR – Porozumienie, które zawarliśmy, przewiduje wspólne szkolenia, wzajemne udostępnianie bazy szkoleniowej oraz posiadanego sprzętu i wyposażenia. Zakłada także, oczywiście, możliwość skierowania do działań wspierających specjalistów każdej ze stron. Dzięki podejmowanym w jego ramach działaniom będziemy lepiej przygotowani do sytuacji kryzysowych – dodaje Grzegorz Smoliński.  

Podpisane w Olsztynie porozumienie, jest już kolejnym, które ENERGA-OPERATOR zawarła z żołnierzami WOT. Spółka sukcesywnie rozszerza współpracę z jednostkami mundurowymi w kolejnych oddziałach. Na mocy podobnych porozumień z żołnierzami WOT współdziałają już energetycy z Płockiego oraz Toruńskiego Oddziału ENERGA-OPERATOR.

- Wymiana informacji o zagrożeniach, wypracowanie scenariuszy ćwiczeń i procedur, udostępnianie infrastruktury i urządzeń, konsultacje techniczne to tylko część zapisów porozumienia, które pozwolą nam wspólnie zadbać o energetyczne bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Dzięki współpracy będziemy mogli lepiej reagować na kryzysowe sytuacje, np. te wywołane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – powiedział płk Jarosław Kowalski dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wsparcie ze strony Obrony Terytorialnej jest niezwykle cenne dla energetyków, zwłaszcza podczas usuwania uszkodzeń sieci elektroenergetycznej.

Jednym z jego przykładów, jest to udzielone przez WOT w lutym 2022 r., kiedy żołnierze pomagali przy usuwaniu skutków silnych wichur i przywracaniu dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Załączniki

JPG

Warmińsko-Mazurski WOT wesprze energetyków 1

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 2,5 MB

JPG

Warmińsko-Mazurski WOT wesprze energetyków 2

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 1,9 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl