Flaga UE NFOŚiGW
Bezpieczna Kraina na Polach Marsowych w Kaliszu

Bezpieczna Kraina na Polach Marsowych w Kaliszu

Miasteczko „Bezpiecznej Krainy Energa-Operator” odwiedziło Kalisz z programem edukacyjnym poświęconym bezpiecznemu korzystaniu z energii elektrycznej. Wizyta ta była wyjątkowa, także ze względu na zrealizowaną ostatnio przebudowę i przeniesienie pod ziemię napowietrznej linii wysokiego napięcia, która jeszcze do niedawna przebiegała przez Pola Marsowe. Spotkanie z najmłodszymi stanowiło okazję do symbolicznego „otwarcia” tego miejsca w jego nowej postaci. Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Bezpiecznej Krainy” objął Prezydent Miasta Kalisza.    

- Pola Marsowe w Kaliszu to miejsce pełne energii, w którym często organizowane są koncerty i inne wydarzenia, które przyciągają liczne grono mieszkańców. Wystarczy wspomnieć, że w miniony weekend podczas koncertu bawiło się tu ponad 20 tysięcy młodych ludzi. I była to zabawa w pełni bezpieczna, także dzięki inwestycji firmy Energa-Operator. Z krajobrazu osiedla Dobrzec zniknęła linia wysokiego napięcia, która uniemożliwiała nam wiele działań na tym terenie. I to się zmieniło w czasie minionych kilku miesięcy. Inwestycja Energa-Operator to także unowocześnienie infrastruktury. Nową linią kablową będzie można przesyłać większe ilości energii elektrycznej, co dodatkowo wpłynie na podniesienie poziomu pewności zasilania obszaru miasta Kalisza i okolic – podkreślił
Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza.

Wizyta miasteczka „Bezpiecznej Krainy Energa-Operator” jest jednym z pierwszych wydarzeń, które zorganizowane zostały na Polach Marsowych już po przeniesieniu linii pod ziemię.

Edukacja, eksperyment, zabawa

„Bezpieczna Kraina Energa-Operator” to adresowany dla najmłodszych program, którego najważniejszym celem jest przekazywanie wiedzy dotyczącej energii elektrycznej, zasad bezpiecznego z niej korzystania oraz reguł dotyczących odpowiedzialnych zachowań w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej. Częścią programu jest stale rozbudowywany portal internetowy: https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/

Podczas wizyty miasteczka na Polach Marsowych w Kaliszu, na najmłodszych, tak jak podczas wizyt miasteczka w innych miejscach w Polsce, czekały specjalnie przygotowane stanowiska, na których poprzez zabawę i eksperyment można było się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o energii elektrycznej. Dodatkowo wszyscy ci, którzy odwiedzili miasteczko „Bezpiecznej Krainy”, zobaczyć mogli pojazdy oraz wyposażenie, z jakiego na co dzień korzystają elektromonterzy. Organizacja odwiedzin miasteczka „Bezpiecznej Krainy Energa-Operator” możliwa była dzięki wsparciu udzielonemu przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kaliszu oraz przez Spółdzielnię Mieszkaniową Dobrzec.    

- Energa-Operator od lat prowadzi w szkołach zajęcia edukacyjne, dzięki którym najmłodsi mogą poznać zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej. Wzięło w nich udział już ponad 180 tysięcy dzieci. Program „Bezpieczna Kraina” rozszerzył zakres prowadzonych przez nas działań m.in. właśnie o wizyty miasteczka w miejscowościach, do których energię dostarcza Energa-Operator, a także portal internetowy, na którym znajdują się np. scenariusze lekcyjne dla nauczycieli. Za jego pomocą można również zgłosić szkołę zainteresowaną przeprowadzeniem zajęć przez pracowników Energa-Operator – powiedziała Marzanna Kierzkowska Kierownik Biura Komunikacji i Promocji Energa-Operator.

Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator 1

Miasteczko „Bezpiecznej Krainy Energa-Operator” gości w Kaliszu w dniach 6 i 7 września. Kalisz jest dziewiątym przystankiem na jego tegorocznej trasie.

Linia energetyczna znika z krajobrazu osiedla Dobrzec

Zrealizowana przez Energa-Operator przebudowa objęła przeniesienie pod ziemię blisko trzy kilometrowego odcinka linii wysokiego napięcia, który przebiegał nie tylko przez Pola Marsowe, ale także, niemal przez środek, pozostałych terenów osiedla Dobrzec. Trasa linii napowietrznej została określona jeszcze w 1973 r. przez Architekta Miejskiego w Kaliszu. W momencie budowy prowadziła ona w przeważającej części, przez niezurbanizowane tereny rolnicze. Dopiero lata osiemdziesiąte zapoczątkowały intensywny rozwój zabudowy mieszkaniowej na tym obszarze. Wtedy też rozpoczęto realizację koncepcji budowy osiedla mieszkaniowego Dobrzec, co spowodowało, że linia ta znalazła się w jego centrum. Dzięki jej skablowaniu mieszkańcy miasta zyskali jednocześnie atrakcyjne tereny rekreacyjne, jak też i większe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Zmodernizowaną podziemną linią będzie można przesyłać większe ilości energii elektrycznej. Ponadto nie będzie ona musiała być okresowo wyłączana na czas trwania odbywających się na Polach Marsowych wydarzeń.

Realizacja inwestycji możliwa była dzięki porozumieniu i współpracy energetyków z Urzędem Miasta, Spółdzielnią Mieszkaniową Dobrzec, a także firmą Dr Marcus International.

- Udana współpraca pozwoliła nam osiągnąć wszystkie zakładane wspólnie cele. Modernizacja linii zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców Kalisza i okolic – powiedział Andrzej Bujno, Wiceprezes Zarządu Energa-Operator – Jednocześnie, dzięki jej skablowaniu, zmienił się krajobraz osiedla Dobrzec oraz Pól Marsowych. Obecnie na ich terenie można organizować duże wydarzenia bez konieczności zmiany konfiguracji pracy sieci i czasowego wyłączania przebiegającej przez nie linii elektroenergetycznej. Cieszę się, że jednym z pierwszych wydarzeń, już po przebudowie, jest wizyta edukacyjnego miasteczka Bezpiecznej Krainy Energa-Operator – dodał Prezes Bujno.  

  Pola Marsowe po przebudowie linii WN

Linia działa, choć jej nie widać

Zmodernizowana linia pełni istotną funkcję w zapewnieniu dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców Kalisza i okolicznych miejscowości, będąc częścią oplatającego miasto energetycznego pierścienia, umożliwiającego zasilanie kluczowych stacji wysokiego napięcia (110 kV / 15 kV) – głównych punktów zasilania – z kilku stron. 

Dzięki pięciu tego typu obiektom znajdującym się na terenie Kalisza energia elektryczna przekazywana może być dalej do ponad 70 tysięcy punktów odbioru energii, czyli przeszło 200 tysięcy mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Załączniki

JPG

Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator 1

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 13,0 MB

JPG

Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator 2

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 13,9 MB

JPG

Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator 3

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 11,5 MB

JPG

Pola Marsowe po przebudowie linii WN

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 12,8 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by Energa-Operator S.A.

powered by netPR.pl