Flaga UE
Ponad 8,4 GW mocy OZE w sieci ENERGA-OPERATOR

Ponad 8,4 GW mocy OZE w sieci ENERGA-OPERATOR

Moc OZE przyłączonych do sieci ENERGA-OPERATOR przekroczyła 8,4 GW. W 2023 przyłączono źródła o mocy blisko 1 GW, a także ponad 40 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy niemal 400 MW.

Wedle stanu na koniec 2023 roku do sieci ENERGA-OPERATOR przyłączonych było w sumie blisko 270 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,3 GW. Zdecydowaną większość z nich stanowiły instalacje fotowoltaiczne.

W sieci ENERGA-OPERATOR, zgodnie z danymi na koniec ubiegłego roku, pracowało też 1890 większych OZE ( o mocy pow. 50 kW) o skumulowanej mocy blisko 6,1 GW - w tym m.in. 679 farm wiatrowych, których moc, łącznie wyniosła ponad 4,1 GW, a także 951 źródeł fotowoltaicznych o skumulowanej mocy ponad 1,5 GW.

Zgodnie z zawartymi umowami oraz wydanymi warunkami przyłączenia w najbliższych latach moc źródeł odnawialnych przyłączonych do sieci Spółki zwiększy się przynajmniej o kolejne 4,6 GW.

ENERGA-OPERATOR ma w planach znaczące inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną, m.in. te dotyczące sieci wysokiego napięcia, która ma kluczowy wpływ na potencjał przyłączeniowy dla OZE. Do 2028 roku przeznaczy tylko na ten cel kwotę 3,3 miliarda złotych.

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl