Flaga UE
Rozwój wymaga współpracy biznesu i nauki

Rozwój wymaga współpracy biznesu i nauki

Mariaż nauki i biznesu to niezawodny klucz do rozwoju każdej firmy, zwłaszcza gdy mieszczą się po sąsiedzku. Tak jak siedziby ENERGA-OPERATOR SA i Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział Gdańsk. Dzieli nas płot, ale łączy wieloletnia współpraca.

Wiceprezeska ENERGA-OPERATOR SA dr Karolina Lipińska spotkała się  z dyrektorem gdańskiego oddziału Instytutu dr inż. Michałem Izdebskim, aby nakreślić obszary przyszłej współpracy i poznać ofertę ekspertów od innowacji.   

- Przed nami wyzwania związane z transformacją energetyczną, dlatego tym bardziej potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym sieć dystrybucyjna będzie bardziej elastyczna i niezawodna, a odbiorcy – jeszcze bardziej zadowoleni z jakości naszych usług. Prawo energetyczne jest bardzo dynamiczne i nakłada na nas wiele nowych obowiązków, do których powinniśmy się jak najlepiej przygotować, wykorzystując wiedzę doświadczonych partnerów – podkreśliła wiceprezes Lipińska. 

Potrzeba rozwoju sieci dystrybucyjnej wynika m.in. z coraz większej liczby odnawialnych źródeł energii, w tym z jednej strony mikroinstalacji, z drugiej zaś - rewolucyjnej zmiany sposobu funkcjonowania systemu elektroenergetycznego na terenie działania ENERGA-OPERATOR SA w związku z planami powstania Morskich Farm Wiatrowych oraz rozwojem Energetyki Jądrowej.

- Mamy bardzo dobre doświadczenie w wieloletniej współpracy z ENERGA-OPERATOR, szczególnie we wdrożeniach wielu nowatorskich projektów, które dzisiaj stawiają spółkę na pozycji lidera wśród OSD , jak np. AMI, czyli systemu liczników zdalnego odczytu – przypomniał dyrektor Izdebski.   

Według najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki, ENERGA-OPERATOR jest pod tym względem niekwestionowanym liderem: liczniki zdalnego odczytu są już zainstalowane u 81 proc. odbiorców, podczas gdy w pozostałej części kraju posiada je jedynie 27 proc. gospodarstw domowych.  

Instytut Energetyki na przestrzeni wielu lat zrealizował dla ENERGA-OPERATOR wiele prac badawczo-rozwojowych zakończonych wdrożeniem, m.in.: pilotażowy projekt rozwoju sieci inteligentnych na Półwyspie Helskim, czy system DOL do wyznaczania dynamicznej obciążalności linii 110 kV. Zmiany wynikające z transformacji energetycznej dają nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze wiele okazji do rozwijania dalszej współpracy. 

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl