Flaga UE

Pierwszy klaster energii elektrycznej w Polsce już działa

Udostępnij: LinkedIn


ENERGA-OPERATOR podpisała umowy o świadczenie usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii. To pierwszy w Polsce klaster energii, który działa na nowych zasadach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pozwoli on zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne miasta i obniżyć wydatki na energię elektryczną.

Klaster, utworzony przez Gminę Miejską Ciechanów i Elektrociepłownię Ciechanów, został wpisany do rejestru klastrów Urzędu Regulacji Energetyki na początku marca tego roku. Jego punkty poboru i wprowadzania energii są przyłączone do sieci dystrybucyjnej Energa-Operator.

Pionierska współpraca w drodze ku zielonej transformacji i energetyki pronsumenckiej

- Podpisanie przez nas dzisiaj umowy z klastrem w Ciechanowie oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności. Jako spółka społecznie odpowiedzialna cieszymy się, że możemy w ten sposób wspierać społeczności lokalne i przyczyniać się do zielonych zmian na rynku energii. Rozwój jego nowych uczestników takich, jak klastry i spółdzielnie energetyczne czy prosumenci wirtualni są istotnym ogniwem transformacji energetycznej Polski. Nie byłoby to możliwe m.in. bez liczników zdalnego odczytu, które w przypadku Energa-Operator posiada już 82 procent odbiorców, w tym także punkty poboru energii na terenie ciechanowskiego klastra – podkreśla Karolina Lipińska, wiceprezeska Zarządu ENERGA-OPERATOR SA.

Klaster to porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją energii. Jego ideą jest stworzenie lokalnej samowystarczalności energetycznej i bardziej odpowiedzialnego zarządzania zużyciem i dystrybucją energii elektrycznej. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, klastry energii jako beneficjenci dedykowanego systemu wsparcia, mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej. Upust, w zależności od spełnionych warunków, może wynieść maksymalnie 75 procent wysokości opłat dystrybucyjnych. Wielkość rabatu uzależniona będzie od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze, energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii.

W Ciechanowskim Klastrze Energii znajduje się 478 punktów poboru należących do Energa-Operator. Są wśród nich zarówno budynki administracji publicznej, jak i oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompowania czy miejska fontanna.

Według władz Ciechanowa celem klastra jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta i efektywna dystrybucja lokalnie produkowanej energii. Klaster ma także przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w Ciechanowie.

- Dzięki realizacji wartych prawie 80 mln zł inwestycji w system energetyczny odchodzimy od wykorzystania węgla w produkcji ciepła, mamy zapewnione: niezawodność dostaw i dywersyfikację źródeł energii. Do tego zaczęliśmy produkcję energii elektrycznej. Bezpieczeństwo energetyczne Ciechanowa weszło zatem na zupełnie nowy poziom. Teraz wdrażamy kolejne rozwiązania, które przyczynią się do optymalizacji kosztów, jakie ponosi budżet miasta i nasi partnerzy – podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Aby klaster mógł funkcjonować zgodnie z wymogami nowej ustawy o OZE, niezbędne są liczniki zdalnego odczytu oraz magazyny energii. Musi on też funkcjonować  w granicach powiatu. Przynajmniej 30 procent energii wytworzonej w ramach klastra musi pochodzić z odnawialnych źródeł, a wytworzona energia ma pokrywać w ciągu roku co najmniej 40procent zapotrzebowania jego członków. Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii klastra może wynieść maksymalnie 150 MW. W przypadku klastra w Ciechanowie produkcja energii elektrycznej odbywa się przede wszystkim ze źródeł fotowoltaicznych oraz na biomasę. Magazyn energii dysponuje mocą 5,12 kW.

- Start funkcjonowania Ciechanowskiego Klastra Energii byłby niemożliwy, gdyby nie praca zespołu Departamentu Dystrybucji w Centrali Energa-Operator i Departamentu Usług Dystrybucyjnych w płockim oddziale Energa-Operator. Nasi eksperci opracowali model współpracy w celu zapewnienia danych pomiarowych wobec członków Klastra, który jako pierwszy zadebiutował w nowej formule na polskim rynku energii elektrycznej. Twórcy tych rozwiązań wpisali się na karty historii polskiej energetyki, modelując i wdrażając działania operacyjne i rozwiązania w systemach informatycznych do obsługi klastra energii elektrycznej – wskazuje Ewa Sikora, Dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych Energa-Operator.

Pionierska współpraca w drodze ku zielonej transformacji i energetyki pronsumenckiej

Energa-Operator wspiera rozwój nowych uczestników rynku, tj. obywatelskie wspólnoty energetyczne, które kładą nacisk na świadome i aktywne zarządzanie energią elektryczną. Poza Klastrem w Ciechanowie, spółka obsługuje już dwie spółdzielnie energetyczne: w Ustroniu Morskim i gminach powiatu elbląskiego.

Załączniki

jpg

Klaster Ciechanowski #1

Pionierska współpraca w drodze ku zielonej transformacji i energetyki pronsumenckiej fot.1 Urząd Miasta Ciechanów
Rozmiar pliku: 3,5 MB

jpg

Klaster Ciechanowski #2

Pionierska współpraca w drodze ku zielonej transformacji i energetyki pronsumenckiej fot.2 Urząd Miasta Ciechanów
Rozmiar pliku: 2,3 MB

JPG

Klaster Ciechanowski #3

Pionierska współpraca w drodze ku zielonej transformacji i energetyki pronsumenckiej fot.3 Urząd Miasta Ciechanów
Rozmiar pliku: 9,2 MB

jpg

Klaster Ciechanowski #4

Pionierska współpraca w drodze ku zielonej transformacji i energetyki pronsumenckiej fot.4 Urząd Miasta Ciechanów
Rozmiar pliku: 2,7 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA

powered by netPR.pl