Energa-Operator dla samorządów: Zasilamy rozwój. Sieć, która napędza społeczności.
Jakie korzyści dla mieszkańców miast i gmin niesie transformacja energetyczna? Jaka jest w niej rola samorządów lokalnych? O szansach i wyzwaniach związanych z zieloną zmianą, o największych w historii inwestycjach w rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych będą mówić przedstawiciele Energa-Operator na konferencji dla samorządów. Spółka zaprasza przedstawicieli miast i gmin już 3 grudnia do AmberExpo w Gdańsku.
To pierwsze z cyklu spotkań pod hasłem „Zasilamy rozwój. Sieć, która napędza społeczności”, które spółka organizuje dla samorządów na terenie swojego działania. Konferencja w Gdańsku adresowana jest do przedstawicieli miast i gmin, które swym zasięgiem obejmuje gdański oddział spółki.
Transformacja energetyczna przyspieszyła w wielu firmach i instytucjach. Wspierany przez Energa-Operator zielony kierunek rozwoju energetyki wymaga nie tylko przetarcia nowych szlaków i wykorzystania całej dotychczas zgromadzonej wiedzy, ale przede wszystkim dobrej współpracy i współdziałania na poziomie lokalnym i regionalnym.
- Rozwój sieci elektroenergetycznych to istotny element transformacji energetycznej. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli rozwijać naszą infrastrukturę bez wsłuchiwania się w potrzeby lokalnych społeczności, których przedstawicielami są włodarze miast i gmin. Tym bardziej cieszymy się, że będziemy mogli przedstawić wójtom, burmistrzom i prezydentom nasze plany inwestycyjne oraz technologie, które wspierają zieloną zmianę i niezawodność dostaw energii elektrycznej – mówi Karolina Lipińska, wiceprezeska Energa-Operator.
Podczas konferencji przedstawiciele spółki dystrybucyjnej przedstawią wyzwania i szanse dla miast i gmin związane z transformację energetyczną oraz największy w historii Energa-Operator plan inwestycyjny w rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych. Kluczem do planowania właściwie funkcjonującej sieci są również działania związane z przyciąganiem inwestorów do regionu i jego rozwojem gospodarczym. Obustronna komunikacja między spółką a samorządami w tym zakresie umożliwi właściwe zaplanowanie działań inwestycyjnych. Gminy mogą stać się łącznikiem między Energa-Operator a przedsiębiorcami, którzy chcą w regionie lokować swoje inwestycje.
- Chcielibyśmy dowiedzieć się o planach i potrzebach samorządów. Ze swojej strony przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z naszymi planami inwestycyjnymi oraz rozwojem energetycznych społeczności lokalnych. Zasilmy gminy wiedzą o nowych uczestnikach rynku energii, jakimi są obywatelskie, czy lokalne społeczności energetyczne oraz o korzyściach wynikających z oddolnej inicjatywy ich tworzenia. Miejskie czy gminne klastry energii czy spółdzielnie energetyczne podłączone są do naszej sieci na preferencyjnych warunkach, z korzyścią dla swoich mieszkańców i środowiska – podkreśla Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator.
Założeniem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dialogu i wymiany wiedzy. Tematyka wydarzenia obejmuje także omówienie dobrych praktyk i współpracy operatora systemu dystrybucyjnego z przedstawicielami samorządów na rzecz lokalnej transformacji energetycznej.
- Samorządy to jeden z naszych najważniejszych partnerów, w szczególności w obszarze czekającej nas wszystkich elektryfikacji ciepłownictwa, dlatego temu tematowi chcemy poświęcić również trochę miejsca. Powiemy, jaki udział może mieć samorząd w transformacji energetycznej i jak może czerpać z niej korzyści dla swoich mieszkańców. Te wszystkie działania mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta czy gminy i jakość życia ich mieszkańców - dodaje Oskar Pawłowski, wiceprezes Energa-Operator.
Kolejne spotkania z samorządami z pozostałych oddziałów Energa-Operator zaplanowane są w najbliższych miesiącach.
Link do rejestracji: https://energa-operator.pl/zgloszenia-konferencja-gdansk
Program konferencji
09:30 Rejestracja gości
10:30 Otwarcie konferencji przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydentki Gdańska oraz Zarząd Energa-Operator
11:20 Rola samorządów w transformacji energetycznej
11:30 Współpraca Energa-Operator z ciepłownictwem
12:10 Współpraca z samorządami w obszarze inwestycji
12:25 Klastry i spółdzielnie energetyczne
12:40 Projekty innowacyjne dla społeczności lokalnych
13:00 Perspektywy finansowania inwestycji energetycznych
13:20 Panel dyskusyjny: Wspólne działania w obszarze inwestycji
Termin i miejsce konferencji
3 grudnia 2024 r., Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO w Gdańsku, ul. Żaglowa 11