Flaga UE NFOŚiGW
Elektryfikacja ciepłownictwa wchodzi w nową fazę

Elektryfikacja ciepłownictwa wchodzi w nową fazę

Energa-Operator zwiększy moc przyłączeniową dla PGE Energia Ciepła w Gdańsku, w tym m.in. dla pierwszych w Polsce kotłów elektrodowych produkujących ciepło. Spółka właśnie wydała warunki przyłączenia w tym zakresie. Zaplanowana na kilka lat inwestycja przyczyni się w dużym stopniu do dekarbonizacji polskiego ciepłownictwa i zwiększenia udziału ciepła z OZE w systemie ciepłowniczym Gdańska.

Zwiększenie mocy przyłączeniowej pozwoli m.in. na większe wykorzystanie zielonej energii bezpośrednio z sieci do produkcji ciepła przy użyciu kotłów elektrodowych. Zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną ma związek z procesem transformacji aktywów ciepłowniczych realizowanym w Elektrociepłowni Gdańskiej należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Polega on na zastępowaniu dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami nisko- i zeroemisyjnymi, w tym także zasilanymi energią elektryczną.

- Elektryfikacja ciepłownictwa to ważny kierunek transformacji energetycznej. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom: będziemy tak budować swoje plany inwestycyjne, by wesprzeć branżę ciepłowniczą w jej dekarbonizacji. Sektor ciepłowniczy może zagospodarowywać nadwyżki energii elektrycznej w okresie jej nadprodukcji z pogodozależnych źródeł, jak również dostarczać energię w okresie jej niedostatecznej podaży. Z jednej strony mamy więc zielone ciepło, z drugiej - odciążamy krajowy system elektroenergetyczny. I w ten właśnie sposób otwiera się pole do współpracy dwóch pokrewnych branż energetyki – mówi Robert Świerzyński, Prezes Energa-Operator.

Obecnie dwa kotły elektrodowe w EC Gdańsk - o łącznej mocy 70 MWt - są zasilane energią z produkcji własnej. Urządzenia  umożliwiają produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez odnawialne źródła energii w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło. Zwiększone moce, które docelowo mają funkcjonować od 2030 roku, pozwolą na dalszy rozwój technologii Power to Heat w Trójmieście.

- Energa-Operator aktywnie wspiera strategię transformacji sektora ciepłowniczego, ukierunkowaną na redukcję śladu węglowego oraz osiągnięcie neutralności emisyjnej. Jednym z naszych priorytetów jest dostosowanie infrastruktury sieciowej do zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, niezbędnej do zasilenia sektora wytwarzania ciepła. W ramach tych działań prowadzimy intensywny dialog z przedstawicielami branży ciepłowniczej, a także powołujemy dedykowany zespół ekspertów, którego nadrzędnym celem jest identyfikacja kluczowych wyzwań i potrzeb sektora związanych z rozwojem infrastruktury energetycznej. Jednocześnie pracujemy nad aktualizacją naszych planów inwestycyjnych i modernizacyjnych, co umożliwi efektywne i skoordynowane realizowanie projektów. Dzięki wdrażanym innowacyjnym rozwiązaniom sektor ciepłowniczy ma szansę nie tylko skutecznie przejść transformację energetyczną, ale także osiągnąć rentowność w krótkim okresie, co przyczyni się do wzrostu jego konkurencyjności i stabilności ekonomicznej – zaznacza Oskar Pawłowski, Wiceprezes Energa-Operator.

PGE Energia Ciepła jako pierwsza w Polsce wdrożyła trzy lata temu w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię Power to Heat, oddając do eksploatacji dwa kotły elektrodowe zasilane energią elektryczną. Pełnią one funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. Energia w tym przypadku produkowana jest przy okazji produkcji ciepła (technologia kogeneracyjna) i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej.

- Integracja systemów elektroenergetycznego i ciepłowniczego umożliwi elektryfikację ciepłownictwa systemowego na dużą skalę. Technologia Power to Heat, rozumiana zarówno jako pompy ciepła, jak i kotły elektrodowe, w połączeniu z magazynami ciepła jest jednym z kluczowych rozwiązań, które pozwoli na dekarbonizację naszych systemów ciepłowniczych w sposób efektywny ekonomicznie i możliwie akceptowalny dla odbiorców końcowych. Będzie ona szczególnie istotna, gdy w systemie elektroenergetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla w Elektrociepłowni Gdańskiej – powiedział Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Dzięki technologii Power to Heat w 2024 roku Elektrociepłownia spaliła ponad 2500 ton węgla mniej i ograniczyła swoją emisję CO2 o prawie 5000 ton. W całym 2024 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby ciepłownictwa, w tym także bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 400 tys. GJ ciepła, co statystycznie odpowiada zapotrzebowaniu około 13 tys. gospodarstw domowych

Załączniki

jpg

Elektryfikacja ciepłownictwa wchodzi w nową fazę

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 3,1 MB

jpeg

Energa Operator w EC Gdańsk

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 220,5 kB

jpg

Kotły elektrodowe pompa ciepła

Plik nie posiada dodatkowego opisu
Rozmiar pliku: 4,5 MB

Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego

© 2024 by Energa-Operator S.A.

powered by netPR.pl