Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO

Przyłączone do sieci nowe OZE oraz magazyny energii, a także znaczny wzrost niezawodności zasilania dla ponad 50 tysięcy odbiorców. To efekty inwestycji przeprowadzonych przez Energa-Operator w Wielkopolsce. Ich realizacja wsparta została blisko 75 milionami złotych z dotacyjnej części KPO.

Energa-Operator zakończyła budowę nowego głównego punktu zasilania Ostrów Wschód oraz modernizację 60 kilometrowego odcinka linii wysokiego napięcia (110 kV) relacji Ostrów Wschód – Ociąż – Pleszew – Dobrzyca – Jarocin Południe. Łączna wartość obu inwestycji to ponad 133 miliony złotych, z czego blisko 75 milionów pokryje bezzwrotna dotacja z Krajowego Planu Odbudowy.  

– To jedne z najważniejszych projektów infrastrukturalnych ostatnich lat w tej części Wielkopolski – podkreśla Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator. – Mają one strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tych terenów i stanowią wzajemnie uzupełniające się elementy jednego, spójnego układu elektroenergetycznego. Zapewni on możliwość dalszej rozbudowy sieci, przyłączania nowych źródeł wytwórczych i odbiorców. Tworząc tym samym solidny fundament dla rozwoju gospodarczego regionu.

Moc dla rozwoju regionu

Realizacja obu inwestycji oznacza m.in. poprawę niezawodności dostaw energii dla ponad 50 tysięcy odbiorców – czyli mieszkań, domów, firm oraz instytucji. Już teraz umożliwia również przyłączenie do sieci wysokiego napięcia dużych OZE oraz magazynów energii o łącznej mocy przekraczającej 400 MW. Tworzy także dodatkowy nowy potencjał przyłączeniowy.

Nowoczesna sieć odporna na awarie

Zakres prac poza samą budową stacji transformatorowej Ostrów Wschód, objął również rozbudowę rozdzielni 110 kV w stacji 400/110 kV Ostrów w zakresie wykonania szyny obejściowej, zwiększającej elastyczność ruchową sieci i jej odporność na awarie. W trakcie prac wdrożono też dodatkowe nowoczesne rozwiązania techniczne oraz systemy zabezpieczeń.  

W ramach modernizacji linia wysokiego napięcia, relacji Ostrów Wschód – Ociąż – Pleszew – Dobrzyca – Jarocin Południe, przebudowana została do układu dwutorowego, co poprawia możliwości przesyłowe, jak i odporność na awarie, przy jednoczesnym zapewnieniu większej elastyczności prowadzenia ruchu sieciowego.

– Było to największe pod względem zakresu rzeczowego oraz nakładów inwestycyjnych przedsięwzięcie zrealizowane przez kaliski Oddział Energa-Operator. Realizacja dwóch odrębnych inwestycji – stacyjnej oraz liniowej – pozwoliła w sposób skoordynowany osiągnąć istotną poprawę warunków pracy sieci. W efekcie zwiększono jej przepustowość, elastyczność ruchową oraz odporność na stany awaryjne, zapewniając długofalowe korzyści naszym klientom – mówi Marek Paluszczak, dyrektor generalny Oddziału Energa-Operator w Kaliszu.

Zakończone w Wielkopolsce dwa zadania stanowią część Projektu pn. „Rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej na terenie Energa – Operator S.A. w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zwiększenia potencjału przyłączeniowego OZE” (G1.2.4 Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej), w ramach którego Energa-Operator pozyskała łącznie blisko pół miliarda złotych bezzwrotnego dofinansowania.

 

Załączniki