Wniosek o nadanie/odebranie uprawnień Użytkownika w Portalu Danych Kontrahenta
w zakresie dyspozycyjności i danych planistycznych źródeł wytwórczych B, C, D
Rozmiar pliku: 42,2 kB
Energa-Operator S.A. pełniący rolę Operatora Systemu Dystrybucyjnego przypomina wytwórcom energii elektrycznej (właścicielom modułów wytwarzania energii - MWE) o obowiązku przekazywania odpowiednio do Operatora Systemu Przesyłowego (dalej: OSP) i Operatora Systemu Dystrybucyjnego (dalej: OSD), danych planistycznych, który to obowiązek wynika z:
Z dniem 1 stycznia 2021 roku OSP uruchomił Portal Wymiany Danych Planistycznych (PWDP) służący do wymiany danych planistycznych, zdefiniowanych w powołanym w pkt 2 na wstępie, TCM – zakres wymienianych danych. Korzystanie z portalu PWDP wymaga od podmiotów przekazujących dane do OSP zarejestrowania się jako partner biznesowy OSP w portalu PPB i uzyskania identyfikatora partnera biznesowego. Portal PPB, z wykorzystaniem bezpiecznego modułu uwierzytelniającego, udostępnia reprezentantom partnerów biznesowych interfejs portalu PWDP, służący do wymiany danych planistycznych obejmujących dane dotyczące prognozowanych mocy dyspozycyjnych i planowanej generacji mocy czynnej modułów wytwarzania energii.
Informacje oraz dokumenty związane z funkcjonowaniem portalu PPB i PWDP dostępne są na stronie internetowej OSP pod adresem:
https://www.pse.pl/portal-partnera-biznesowego/regulamin
Zgodnie z postanowieniami TCM – zakres wymienianych danych wytwórcy posiadający moduły wytwarzania energii (MWE) typu D są zobowiązani do przekazywania danych planistycznych do OSP i OSD, do którego sieci są przyłączone ich MWE. Dane planistyczne do OSP są przekazywane przez Portal PWDP, do OSD przez portale tych operatorów.
Specyfikację zakresu i formatu danych planistycznych wymienianych przez PWDP zawiera dokument „Standardy wymiany danych strukturalnych i planistycznych” (powołany w pkt 3 na wstępie).
Wytwórcy posiadający MWE typu B, C, D są zobowiązani do przekazywania danych planistycznych za pośrednictwem OSD, do którego sieci są przyłączeni. Zasady przekazywania danych planistycznych MWE do Energa-Operator S.A. są opisane na końcu strony.
Określony w art. 2 ust. 1 SO GL zakres stosowania zasad i wymogów rozporządzenia przez znaczących użytkowników sieci wskazuje na istniejące i nowe MWE, które są lub byłyby sklasyfikowane jako moduły typu B, C i D zgodnie z kryteriami określonymi w art. 5 rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci oraz decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) DRE.WOSE.7128.184.3.2018.ZJ z dnia 16 lipca 2018 r., zatwierdzającą progi mocy dla poszczególnych typów MWE na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Zważywszy przywołane na wstępie uwarunkowania prawne przypomnieć należy, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków w zakresie przekazywania danych planistycznych stanowi nie tylko naruszenie obowiązków wynikających z przywołanych
w pkt 1 powyżej przepisów SO GL, ale równocześnie stanowi naruszenie warunków obowiązującej umowy o świadczenie usług przesyłania i umowy o świadczenie usług dystrybucji, których cześć, zgodnie z art. 9g ust. 12 ustawy Prawo energetyczne, stanowi IRiESP, IRiESD i TCM opracowany na podstawie art. 40 ust. 5 SO GL.
Ponadto warunki koncesji udzielonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wskazują na obowiązek wytwórcy prowadzenia działalności objętej koncesją zgodnie z mającymi zastosowanie do tej działalności obowiązującymi przepisami. Natomiast Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, działając na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy Prawo energetyczne cofa koncesję albo zmienia jej zakres, w przypadku gdy przedsiębiorstwo energetyczne:
1) rażąco narusza warunki określone w koncesji lub inne warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej określone przepisami prawa;
2) w wyznaczonym terminie nie usunęło stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z warunkami określonymi w koncesji lub z przepisami regulującymi działalność gospodarczą objętą koncesją.
Zwrócić należy ponadto uwagę, że ustawa Prawo energetyczne w art. 56 ust. 1 pkt 19) stanowi, że karze pieniężnej podlega ten kto nie stosuje się do procedur postępowania i wymiany informacji określonych w instrukcji, a także w metodach, warunkach, wymogach i zasadach przyjętych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 (Dz. Urz. UE L 211 z 14.08.2009, str. 15, z późn. zm.) lub rozporządzeń wydanych na podstawie art. 6 lub art. 18 tego rozporządzenia, tj. w przedmiotowej sprawie TCM opracowanego na podstawie art. 40 ust. 5 SO GL.
OSP i OSD, jako operatorzy systemu elektroenergetycznego realizują, wskazane w aktach prawa krajowego, w szczególności w ustawie Prawo energetyczne i aktach prawa unijnego, zadania odpowiednio w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i prowadzenia ruchu sieciowego. Dla zapewnienia, w ogólnym interesie społecznym, należytej realizacji powołanych zadań dostępność danych planistycznych ma kluczowe znaczenie, co również uzasadnia konieczność wezwania objętego niniejszym pismem.
Jakość danych planistycznych ma kluczowe znaczenie dla procesów planowania pracy i prowadzenia ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dane te są także publikowane, zgodnie z wymaganiami prawnymi dotyczącymi OSP, na stronach internetowych PSE S.A. i ENTSO-E. Informacje te mają istotne znaczenie dla uczestników rynku, umożliwiając im ocenę przyszłych sytuacji bilansowych KSE, w szczególności związanych z funkcjonowaniem rynku mocy.
Zasady przekazywania danych planistycznych do Energa-Operator S.A.
Każdy właściciel modułu wytwarzania energii typu B, C, D zobowiązany do przekazywania danych o planowanej generacji i dyspozycyjności z wykorzystaniem Portalu Danych Kontrahenta (PDK) dostępnego pod adresem https://pdk.energa-operator.pl
Aby założyć konto w PDK, należy wypełnić wniosek (załącznik), który po podpisaniu należy przesłać jako załącznik w formacie .pdf na adres elektronicznej skrzynki pocztowej generacja.info@energa-operator.pl
Akceptujemy skany podpisanych wniosków lub wersje podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Prosimy o niedublowanie składania wniosków poprzez inne kanały kontaktu.
Aktualizacja planów generacji źródła wytwórczego powinna odbywać się codziennie najpóźniej do godziny 10:00 dnia poprzedzającego pierwszy dzień planowanego okresu generacji. Plany dyspozycyjności źródła wytwórczego należy aktualizować raz w miesiącu (do 20-go dnia miesiąca) lub niezwłocznie w przypadku każdej zaistniałej zmiany.
Ewentualne pytania dotyczące przekazywania danych prosimy kierować na specjalnie przygotowaną w tym celu elektroniczną skrzynkę pocztową: generacja.info@energa-operator.pl
dla połączeń spoza terenu EOP
Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego
© 2024 by Energa-Operator S.A.
powered by netPR.pl