Instrument finansowania: Fundusz Modernizacyjny
Program priorytetowy: 4.6 "Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych"
Tytuł projektu: „Zwiększenie mocy przyłączeniowych głównych punktów zasilania na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych w miejscach obsługi podróżnych”
Umowa o dofinansowanie nr: 1027/2023/Wn50/OA-rs-fm/D
Cel główny:
Przebudowa 5 Głównych Punktów Zasilania (GPZ) celem zwiększenia potencjału przyłączeniowego dla przyłączenia do sieci dystrybucyjnej szybkich punktów ładowania w 16 Miejscach Obsługi Pasażerów zlokalizowanych na trasie autostrady A1 oraz A2 w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz wielkopolskim.
Realizacja:
Przebudowywane Główne Punkty Zasilające:
GPZ Lisewo
GPZ Toruń Bielawy
GPZ Kraski
GPZ Słupca
GPZ Krągola
Inwestycja realizowana będzie w trybie "zaprojektuj i wybuduj" i została podzielona na 5 osobnych zadań. Każde zadanie zostało podzielone na dwa etapy, zgodnie z którymi w ramach etapu pierwszego umowy każdy wykonawca przygotuje dokumentację projektu budowlanego z wszelkimi wymaganymi prawem opiniami, uzgodnieniami i decyzjami na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) i Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Dokumentacji Projektowej i Robót Budowlanych (STWIODPIRB). W drugim etapie każdy z wykonawców wykona roboty budowlane według ww. dokumentacji projektowej oraz zapewni zakup, dostawę i montaż transformatorów oraz demontaż wymienianych transformatorów, a także załadunek, przewóz, wyładunek i ustawienie zdemontowanego transformatora we wskazanym miejscu na terenie Oddziału. Zakup i instalacja większych transformatorów pozwoli zwiększyć moce przyłączeniowe o ok. 50 MWe.
Planowane efekty:
Planowany efekt rzeczowy:
- liczba zmodernizowanych stacji transformatorowo-rozdzielczych (stacji elektroenergetycznych) – 5 szt.
Planowany efekt ekologiczny:
- zmniejszenie emisji CO2 - 773,8 Mg/rok
- ograniczenie emisji tlenków azotu - 0,62 Mg/rok
- ograniczenie emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) - 0,03 Mg/rok
Całkowita wartość projektu: 80 407 000,00 zł
Dotacja z NFOŚiGW: 48 244 200,00 zł
Aktualności:
2023-06-06 | NFOŚiGW dorzuca prawie 20 milionów złotych na więcej ładowarek przy autostradach biznesalert.pl
2023-06-05 | 20 mln PLN na modernizację 5 stacji wysokiego napięcia ENERGA-OPERATOR tek.info.pl
2023-06-02 | Ponad 19,6 mln zł na dalszą rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych przy Autostradach A1 i A2 teraz-srodowisko.pl
© 2024 by Energa-Operator S.A.
powered by netPR.pl