Podstawy prawne wprowadzenia spółdzielni energetycznej, jako nowego podmiotu mogącego funkcjonować w sieci energetycznej:
Zgodnie z ustawową definicją, spółdzielnia energetyczna stanowi dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych i prawnych. Przedmiotem działalności spółdzielni energetycznych jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub biogazu rolniczego, lub biometanu, lub ciepła w instalacjach odnawialnego źródła energii, obrót nimi lub ich magazynowanie, dokonywanych w ramach działalności prowadzonej wyłącznie na rzecz tych spółdzielni energetycznych oraz ich członków.
Status spółdzielni energetycznej mogą otrzymać podmioty prowadzące działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej lub na obszarze nie więcej niż 3 tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą. Spółdzielnia energetyczna w przypadku, gdy przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie, powinna umożliwić pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych (poboru energii elektrycznej) spółdzielni energetycznej i jej członków. Energia wytwarzana musi pochodzić z instalacji odnawialnego źródła energii, której łączna moc zainstalowana nie może przekroczyć 10 MW. Wyżej wskazane warunki stanowią podstawę umieszczenia spółdzielni w rejestrze prowadzonym przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Wymogi/kryteria, których spełnienie umożliwi rozpoczęcie obsługi spółdzielni energetycznej
Spółdzielnia energetyczna w chwili zgłoszenia się do wybranego sprzedawcy energii elektrycznej powinna posiadać wpis
w wykazie prowadzonym przez Dyrektora Generalnego KOWR.
W celu zapewnienia poprawnego rozliczenia wszyscy członkowie spółdzielni energetycznej powinni posiadać:
* Wymaganym jest, aby każdy członek spółdzielni energetycznej będący wytwórcą energii elektrycznej, oprócz umowy kompleksowej podpisanej ze sprzedawcą energii elektrycznej, posiadał podpisaną z Energa-Operator S.A. Umowę o świadczenie usług dystrybucji z Wytwórcą będącym członkiem spółdzielni energetycznej regulującą podstawowe prawa i obowiązki stron w zakresie regulacji kwestii technicznych dotyczących modułów wytwarzania energii elektrycznej oraz wprowadzonej energii elektrycznej do sieci Energa-Operator S.A.
Zgłoszenie spółdzielni energetycznej do Energa-Operator S.A. przez sprzedawcę
Sprzedawca na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa powinien dokonać zgłoszenia spółdzielni energetycznej zamieszczonej w wykazie KOWR do Energa-Operator S.A.
Podstawą przyjęcia zgłoszenia od sprzedawcy jest posiadanie przez niego podpisanej z Energa-Operator S.A. Generalnej Umowy Dystrybucji dla usługi kompleksowej umożliwiającej obsługę spółdzielni energetycznych.
Zgłoszenia spółdzielni energetycznych należy dokonać za pomocą arkusza z kompletem danych określonym w formacie Excel na adres mailowy: centrala@energa-operator.pl
Spółdzielnia energetyczna - zgłoszenie
Po weryfikacji zgłoszenia przez Energa-Operator S.A.
W przypadku spełnienia wymogów formalnych Energa-Operator S.A. informuje o przyjęciu zgłoszenia do realizacji.
W przypadku nie spełnienia warunków formalnych zgłoszenie zostanie odrzucone ze wskazaniem niedotrzymanego warunku. Odrzucenie zgłoszenia jest tożsame z zakończeniem procesu po stronie Energa-Operator S.A. W celu rozpoczęcia ponownie procesu wymagane jest nowe zgłoszenie od sprzedawcy.
Dla PPE nie posiadających liczników zdalnego odczytu Energa-Operator S.A., zgodnie z art.38da ust.1 Ustawy OZE, zobligowana jest do ich wymiany do 4 miesięcy od dnia otrzymania zgłoszenia.
Obowiązki Energa-Operator S.A.:
© 2024 by Energa-Operator S.A.
powered by netPR.pl