Przyłączenia mikroinstalacji w trybie zgłoszeniowym może dokonać odbiorca końcowy, który:
Wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji nie wymaga uzyskania koncesji na wytwarzanie energii.
Zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii tryb przyłączenia mikroinstalacji na zgłoszenie różni się w zależności od statusu odbiorcy końcowego, rozróżnia się prosumenta energii odnawialnej i wytwórcę w mikroinstalacji nie będącego prosumentem energii odnawialnej.
Prosumentem energii odnawialnej jest odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej regulowanej przepisami z dnia 29 czerwca 1995 o statystyce publicznej.
Wytwórcą w mikroinstalacji, w myśl ustawy OZE, jest odbiorca końcowy niebędący prosumentem energii odnawialnej.
W terminie 30 dni od otrzymania kompletnego zgłoszenia ENERGA-OPERATOR SA dokona sprawdzenia technicznego zgłoszonej mikroinstalacji i w przypadku pozytywnego wyniku sprawdzenia, dokona przyłączenia mikroinstalacji zgłoszonej przez odbiorcę końcowego.
Za przyłączenie mikroinstalacji do sieci nie pobiera się opłat.
Składając wniosek skorzystaj z formularza zgłoszeniowego, co przyspieszy obieg korespondencji.
Odbiorca końcowy ubiegający się o przyłączenie wykonuję mikroinstalację we własnym zakresie.
Budowa mikroinstalacji i instalacji łączącej ją z siecią elektroenergetyczną powinna zostać wykonana przez uprawnionego instalatora. Zagwarantuje to poprawny montaż mikroinstalacji oraz spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa pracy instalacji w obiekcie i sieci elektroenergetycznej. Instalator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje pozwalające na montaż źródeł wytwórczych tj.:
Uprawniony instalator powinien dokonać montażu mikroinstalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności z NC RfG i Wymogami Ogólnego Stosowania opracowanymi na podstawie przepisów NC RfG, Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej ENERGA-OPERATOR SA oraz normami i zasadami wiedzy technicznej.
Po zainstalowaniu mikroinstalacji należy powiadomić o tym fakcie ENERGA-OPERATOR SA poprzez złożenie Wniosku o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci/ Zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci, nie później niż w terminie 30 dni przed dniem planowanego przyłączenia mikroinstalacji do sieci ENERGA-OPERATOR SA. Wzór formularza określa ENERGA-OPERATOR SA i udostępnia go na swojej stronie internetowej.
Wzory formularzy można pozyskać również w Punktach Obsługi Przyłączeń lub Departamentach Usług Dystrybucyjnych w Oddziałach.
Wniosek o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci/ zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci zawiera:
Dane mikroinstalacji, w tym:
Do zgłoszenia należy dołączyć następujące dokumenty:
Zgłoszenie mikroinstalacji może obejmować zakresem kilka typów źródeł. Instalacja OZE przyłączana w jednym punkcie nie musi obejmować jednego rodzaju OZE, dopuszcza się instalowanie hybrydowych instalacji OZE.
Przy zgłoszeniu nowego źródła tego samego lub innego typu niż dotychczas zainstalowane w mikroinstalacji lub przy równoległym zgłoszeniu dwóch, różnych typów źródeł, nie ma konieczności instalowania odrębnego układu pomiarowego.
Wniosek o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci/ Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci można:
UWAGA: z dniem 31 sierpnia 2021 roku wygaszamy kanał mailowy na rzecz zgłoszeń elektronicznych poprzez formularz zgłoszeniowy.
Po 31 sierpnia 2021 roku zgłoszenia przesłane drogą mailową będą odsyłane z komunikatem rekomendującym skorzystanie z formularza zgłoszeniowego drogą elektroniczną.
Zmiana ma celu usprawnienie i ujednolicenie dla wszystkich Państwa kanału przeznaczonego do dokonywania zgłoszeń.
Rekomendujemy składanie wniosków poprzez dedykowany i specjalnie utworzony dla Państwa formularz zgłoszeniowy.
ENERGA-OPERATOR SA dokona weryfikacji Wniosku o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci/ Zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci. W przypadku stwierdzenia niekompletności zgłoszenia ENERGA-OPERATOR SA zwróci się do Zgłaszającego o uzupełnienie dokumentów.
ENERGA-OPERATOR SA prześle:
W terminie 30 dni od otrzymania kompletnego zgłoszenia ENERGA-OPERATOR SA dokona sprawdzenia technicznego zgłoszonej mikroinstalacji i w przypadku pozytywnego wyniku sprawdzenia, dokona przyłączenia mikroinstalacji zgłoszonej przez odbiorcę końcowego.
Za przyłączenie mikroinstalacji do sieci nie pobiera się opłat.
W przypadku trybu zgłoszeniowego, miejsce zainstalowania dwukierunkowego układu pomiarowo-rozliczeniowego i sposób przyłączenia pozostają takie same, jak dotychczas.
ENERGA-OPERATOR SA zobowiązana jest do dostarczenia i montażu w miejscu dostarczania energii elektrycznej układu pomiarowo-rozliczeniowego tzn. licznika dwukierunkowy z rejestracją profilu obciążenia umożliwiający zdalny odczyt. Natomiast odbiorca wytwarzający energię w mikroinstalacji zobowiązany jest do montażu układu pomiarowego w instalacji wytwórczej, służącego do potwierdzenia ilości energii wytworzonej w mikroinstalacji na potrzeby świadectw pochodzenia (na źródle wytwórczym).
Dla wytwórców, którzy uzyskują świadectwa pochodzenia na podstawie układu pomiarowego na źródle, urządzenia winny spełniać wymagania EOP zawarte w IRiESD (zdalny odczyt) – wymagania metrologiczne a także zapewniać odpowiedni protokół transmisji danych, aby możliwa była zdalna transmisja oraz odczyt danych pomiarowych przez Lokalny System Pomiarowo-Rozliczeniowy ENERGA-OPERATOR SA.
Chcąc wprowadzać wytworzoną energię elektryczną w mikroinstalacji do sieci, należy posiadać:
Po otrzymaniu potwierdzenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej ENERGA-OPERATOR SA, prosument energii odnawialnej powinien zwrócić się do sprzedawcy, z którym ma zawartą umowę sprzedaży/kompleksową, w celu uregulowania spraw związanych z rozliczeniem prosumenta energii odnawialnej.
Wytwórca w mikroinstalacji niebędący prosumentem energii odnawialnej po otrzymaniu potwierdzenia kompletności złożonych dokumentów zobowiązany jest do zawarcia z ENERGA-OPERATOR SA umowy o świadczenie usług dystrybucji z Odbiorcą wytwarzającym energię elektryczną w mikroinstalacji oraz aktualizacji umowy sprzedaży ze swoim sprzedawcą lub zawarcia nowej umowy z wybranym sprzedawcą, na podstawie której będzie możliwa sprzedaż energii pobranej i zakupu energii wprowadzonej z mikroinstalacji do sieci ENERGA-OPERATOR SA.
Rozliczenia za świadczenie usług dystrybucji na potrzeby własne odbywają się:
Sprzedawca wybrany przez prosumenta energii odnawialnej, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej wytwarzającego energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej:
Od 1 kwietnia 2022 r. weszło w życie nowe rozwiązanie (tzw. net-biling) polegające na rozliczeniu wartości (nie ilości) energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej wobec wartości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne. Wartość energii wprowadzonej do sieci ustalana jest na podstawie rynkowych cen energii, a wartość energii pobranej z sieci na podstawie ceny sprzedaży energii przez sprzedawcę dla tego prosumenta.
Rozliczenia ilości energii, dokonuje się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji. ENERGA-OPERATOR SA przekazuje sprzedawcy, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.
Wytwórca w mikroinstalacji inny niż prosument energii odnawialnej nie podlega rozliczeniom uwzględniającym opusty. Rozliczenia za świadczenie usług dystrybucji odbywają się zgodnie z Taryfą OSD, natomiast rozliczenia związane z umową sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji i wprowadzonej do sieci dokonywane są na podstawie stawek umownych.
Prosument energii odnawialnej oraz Wytwórca w mikroinstalacji niebędący prosumentem energii odnawialnej zobowiązani zostali do wypełnienia obowiązków informacyjnych wynikających z Ustawy o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 r.
Odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, ma obowiązek poinformować operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego (ENERGA-OPERATOR SA), do sieci którego została przyłączona mikroinstalacja:
w terminie 14 dni o:
Dodatkowo wytwórcy niebędący prosumentami, wytwarzający energię elektryczną z biogazu rolniczego w terminie 14 dni od dnia zdarzenia informują o:
w terminie 45 dni o:
Wzory oświadczeń określa ENERGA-OPERATOR SA i udostępnia je na swojej stronie internetowej.
Sprzedawca zobowiązany
OSD w terminie do dnia 15 września każdego roku, przekazują Prezesowi URE informacje dotyczące sprzedawców energii elektrycznej o największym wolumenie jej sprzedaży, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia tego roku, odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci dystrybucyjnej danego operatora na obszarze działania tego operatora. Obowiązki i uprawnienia związane z zakupem energii z mikroinstalacji i określone w ustawie o OZE przysługują sprzedawcy zobowiązanemu, chyba że rozliczenia dokonuje sprzedawca wybrany przez prosumenta energii odnawialnej na podstawie umowy kompleksowej, bądź w przypadku Wytwórcy w mikroinstalacji niebędącego prosumentem energii odnawialnej na podstawie umowy sprzedaży.
Opust
Sprzedawca wybrany przez prosumenta energii odnawialnej, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej wytwarzającego energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej:
Rozliczenia ilości energii, dokonuje się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji. ENERGA-OPERATOR SA przekazuje sprzedawcy, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.
Od ilości rozliczonej energii elektrycznej, prosument energii odnawialnej nie uiszcza:
Zmiana sprzedawcy
Dla prosumentów energii odnawialnej chcących rozliczać się według zasady opustu, sprzedawcą energii elektrycznej może być sprzedawca zobowiązany lub wybrany sprzedawca, posiadający podpisaną GUD-k z ENERGA-OPERATOR SA.
Opłata OZE
Jako płatnik opłaty OZE, ENERGA-OPERATOR SA przekazuje operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego oraz Prezesowi URE w szczególności informację o:
w terminie do szóstego dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym. ENERGA-OPERATOR SA przekazuje operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego środki z tytułu opłaty OZE należne za dany okres rozliczeniowy, w terminie do dwudziestego pierwszego dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.
Opłata OZE obowiązuje od dnia 1 lipca 2016r., zgodnie z nowelizacją Ustawy OZE.
Hybrydowa instalacja odnawialnego źródła energii
Zespół co najmniej dwóch instalacji OZE, wykorzystujących wyłącznie OZE, różniących się charakterystyką dyspozycyjności wytwarzanej energii i tworzących w wyniku połączenia spójny funkcjonalnie i obszarowo zestaw zapewniający odbiorcy stały dostęp do energii elektrycznej stosownie do wymagań jakościowych. Może być wspomagany magazynem energii wytworzonej.
dla połączeń spoza terenu EOP
Połączenia telefoniczne płatne zgodnie z cennikiem operatora telekomunikacyjnego
© 2024 by ENERGA-OPERATOR SA
powered by netPR.pl